Śmierć do dziś owiana tajemnicą

W październiku minie 20 lat od śmierci Dariusza Stolarskiego. Uroczyste obchody tego tragicznego wydarzenia odbędą się 18 oraz 19 października.

W niedzielę 17 października 1993 około godziny 2 w nocy na jednym z przystanków autobusowych w płockiej dzielnicy Podolszyce zostało odnalezione ciało Dariusz Stolarskiego, będącego więźniem politycznym PRL, działaczem Solidarności, Konfederacji Polski Niepodległej, Polskiej Partii Niepodległościowej oraz współzałożycielem Federacji Młodzieży Walczącej w Płocku.

– Według informacji podanych w regionalnym wydaniu Gazety Wyborczej z dn. 19 października 1993 roku, powołując się na wypowiedź anonimowego funkcjonariusza policji, wezwany na miejsce patrol znalazł Darka leżącego na ławce, na brzuchu, obejmującego rękoma jeden ze słupków. Wyglądało jakby klęczał. Jedynym zauważalnym obrażeniem była trzycentymetrowa rana z tyłu głowy. Rana, która według biegłych z warszawskiej Akademii Medycznej, przeprowadzających sekcję zwłok, nie mogła być przyczyną jego śmierci. Choć oficjalny komunikat głosił, iż ze względu na zmiany miażdżycowe przyczyną zgonu Darka mógł być zawał serca, jego śmierć owiana jest do dziś tajemnicą – mówią organizatorzy obchodów. W tym roku minie już 20 lat od tego tragicznego wydarzenia. Przyjaciele Dariusza, w związku z tą okrągłą rocznicą, postanowili przygotować uroczyste obchody, by o młodym człowieku nikt nie zapomniał. – Jesteśmy mu to winni – mówią i zapraszają wszystkich chcących uczcić pamięć płockiego działacza, który w dniu śmierci miał zaledwie 27 lat. 

Cztery lata temu, dokładnie 24 października na rogu Starego Rynku i ulicy Jerozolimskiej została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca śp. Dariusza Stolarskiego. To właśnie w tym miejscu 18 października rozpoczną się Obchody 20 – tej rocznicy śmierci płockiego działacza. O godzinie 12 młodzież złoży w tym miejscu kwiaty. Następnie w auli ratusza odbędzie się konferencja naukowa pt. Darek Stolarski – 20 rocznica śmierci – Lider Młodzieży Niepokornej, FMW – 30 rocznica powstania.

O 18:15 natomiast w Nowym Kinie Przedwiośnie odbędzie się „Przegląd Filmów o Niepokornych”, w ramach którego zobaczymy obrazy „Nadchodzi nasz czas”, „Stan wojenny w Płocku” oraz „Zadymy młodzieżowe w okresie stanu wojennego”.

Dzień później, dokładnie o godzinie 16:45 również nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą upamiętniającą śp. Dariusza Stolarskiego, a następnie o godzinie 18 w płockiej Stanisławówce zostania odprawiona Msza św. w intencji śp. bł. księdza Jerzego Popiełuszki, śp. Dariusza Stolarskiego oraz wszystkich bohaterów stanu wojennego.

Obchody zakończy koncert Tria Łódzko – Chojnowskiego, które wykona utwory Jacka Kaczmarskiego.

Więcej informacji na temat działalności Dariusza Stolarskiego wkrótce na naszym portalu.