Samorządni.pl z Płocka są jednym z sześciu ugrupowań, które powołały do życia Porozumienie Ruchów Miejskich. Działać ono będzie w sześciu miastach, w których mieszka łącznie dziesięć procent Polaków.
Miasto jest Nasze (Warszawa), Kraków Przeciw Igrzyskom (Kraków), Prawo do Miasta (Poznań), Gdańsk Obywatelski (Gdańsk), Czas Mieszkańców (Toruń) oraz Samorządni.pl (Płock) chcą rzucić wyzwanie dużym partiom politycznym, które zdominowały lokalne samorządy. – Samorząd miejski zamienił się w miejsce pracy i szczebel w karierze zawodowych polityków, skupionych wokół partii albo odwiecznych prezydentów – mówią założyciele Porozumienia Ruchów Miejskich Są coraz bardziej oderwani od rzeczywistości, interesuje ich przede wszystkim umacnianie i utrzymywanie władzy.
PRM zamierza walczyć o miasto, które będzie przyjazne swoim mieszkańcom, co umożliwi harmonijny rozwój. Organizacje, które weszły w skład Porozumienia, działają wprawdzie tylko w sześciu miastach, ale ich mieszkańcy stanowią aż 10 procent populacji naszego kraju (ok. 3,8 miliona ludzi). Zrzeszają głównie ekspertów w dziedzinie transportu, architektury i planowania oraz bezpartyjnych aktywistów. – Jesteśmy ideowi, ale nie ideologiczni, stanowimy alternatywę dla duopolu PiS-PO, alternatywę dla ekstremistów spod znaku KNP i Ruchu Narodowego – czytamy w deklaracji Porozumienia. – Chcemy doprowadzić do zmiany pokoleniowej.
Inicjatywy, które weszły w skład PRM, pochwalić się mogą już pierwszymi sukcesami. Najpoważniejszy zanotował Kraków Przeciw Igrzyskom, który doprowadził do referendum w sprawie organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w stolicy Małopolski. Projekt został odrzucony głosami ponad 70 procent mieszkańców. Miasto Jest Nasze z Warszawy stanęło po stronie mieszkańców w konflikcie z Ratuszem, dotyczącym biurowca na Placu Zamkowym.