Płock, którego nie znajdziecie na pocztówkach. Bywa jednak wyjątkowy i nieoczywisty. „Mój Płock” po raz 43.!

Jedni na fotografiach wiernie oddają obraz uliczek czy zabytków, inni wykazują się kreatywnością, szukając miejsc wyjątkowych, nieoczywistych, których nie pokazuje się na pocztówkach. Wszystkich łączy miłość do Płocka i fotografii. Mowa o artystach zrzeszonych w Płockim Towarzystwie Fotograficznym, którzy raz w roku swoje zdjęcia miasta pokazują szerszej publiczności podczas wystawy „Mój Płock”.

Wernisaż organizowany przez Płockie Towarzystwo Fotograficzne im. Aleksandra Macieszy w tym roku odbędzie się już po raz 43. Na wystawę „Mój Płock” w swoje gościnne progi zaprasza Książnica Płocka w piątek, 20 stycznia, o godz. 18:30 do sali kolumnowej. Dla płocczan, i nie tylko, jest to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć na zdjęciach – w wielu przypadkach – Płock jakiego praktycznie nie znają. Tym bardziej, że to właśnie publiczność przyznaje jedną z nagród, którą artyści uznają za niezwykle prestiżową.

To nie jedyne powody, dla których warto się wybrać w najbliższy piątek na wernisaż. – Po pierwsze: tradycja – wystawy są organizowane cyklicznie co rok, od 43 lat. Po drugie: żeby mieć własny pogląd na temat kondycji płockiej fotografii artystycznej, lub żeby przekonać się, że fotografie, które robisz do „szuflady”, wcale nie są gorsze – zachęca Jan Drzewiecki, uznany autorytet w dziedzinie fotografii, zwycięzca wielu wystaw „Mój Płock” oraz laureat międzynarodowych nagród, no i – co najważniejsze – płocczanin. – A po trzecie, aby nauczyć się kreatywności w patrzeniu na własne miasto – podkreśla fotograf.

Przypomnijmy. Płockie Towarzystwo Fotograficzne im. Aleksandra Macieszy istnieje od 1962 roku. Inicjatorem i pierwszym prezesem organizacji skupiającej artystów fotografów był Stanisław Wlaszek. W latach 1968 i 1969 z sukcesem organizowano w Płocku Ogólnopolskie Wystawy Fotografii „Reportaż”. Później działalność Towarzystwa uległa zawieszeniu aż do grudnia 1979 roku. Wówczas to grupa płockich fotografów reaktywowała PTF. W tym czasie powstały realizowane do dzisiaj projekty, czyli właśnie doroczna wystawa „Mój Płock” czy „Biennale Plakatu Fotograficznego” – jedyny tego rodzaju konkurs w Europie. Od 1989 roku PTF współpracuje z zagranicznymi partnerami, są wśród nich Fotoclub Darmstadt, Skupina Havirovských Fotografu, a także fotografowie z Możejek, Stendalu i Loznicy. Towarzystwo współpracuje również z Urzędem Miasta Płocka, Płockim Ośrodkiem Kultury i Sztuki, Towarzystwem Naukowym Płockim, Książnicą Płocką, Płocką Galerią Sztuki oraz Zakładem Karnym w Płocku.

Poniżej kilka zwycięskich zdjęć z wystawy „Mój Płock”…

Fot. Dorota Jędrzejewska, Jan Drzewiecki.