Mariawici z całej Polski modlili się w Płocku. Prawdziwe tłumy w Świątyni i ogrodach [FOTO]

Każdego roku, od 15 sierpnia 1914 r., w rocznicę poświęcenia Świątyni Miłosierdzia i Miłości, do Płocka przyjeżdżają mariawici ze wszystkich parafii mariawickich, by uczestniczyć w uroczystościach Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym roku obchodzono również 160. rocznicę urodzin założycielki mariawityzmu, Marii Franciszki Kozłowskiej, 100. rocznicę pierwszego wydania Dzieła Wielkiego Miłosierdzia oraz 100. rocznicę udzielania Komunii Świętej pod obiema postaciami.

Świątynia Miłosierdzi i Miłości w Płocku przy ul. Kazimierza Wielkiego już przed godziną 11:00 w poniedziałek, 15 sierpnia, wypełniona była po brzegi wiernymi, którzy na obchody przyjechali ze wszystkich mariawickich parafii w Polsce. Pielgrzymi wypełnili też ogród, który znajduje przy kompleksie kościelno-klasztornym. Po uroczystej mszy, która była głównym punktem programu obchodów, uczestnicy rozpoczęli wspólne biesiadowanie.

Na wiernych w ogrodach czekały namioty wraz ze stolikami i ławkami, gdzie mogli odpocząć i zjeść posiłek. Pielgrzymi mogli posilić się ciepłą zupą, daniami z grilla, różnego rodzaju ciastami oraz chlebem prosto z mariawickiej piekarni. Nie zabrakło także stoiska z pamiątkami oraz atrakcji dla dzieci. Przy każdym stoisku stały puszki kwestarskie, do których ludzie wrzucali pieniądze, przeznaczone na remont świątyni i klasztoru.

W Polsce Kościół Starokatolicki Mariawitów liczy 38 parafii, do których należy ok. 30 tys. wiernych. Prawie 10 tys. mariawitów mieszka we Francji. Siedzibą Kościoła, należącego m.in. do Światowej Rady Kościołów, Konferencji Kościołów Europejskich i Polskiej Rady Ekumenicznej, jest Płock. Katedra w Płocku jest jedynym sanktuarium mariawickim, do którego pielgrzymują starokatolicy z całej Europy. Najwięcej osób przyjeżdża na święto odpustowe, czyli 15 sierpnia, jest to dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, na ten dzień przypada również rocznica poświęcenia świątyni.

Fot. Dziennik Płocki.