Uroczystości patriotyczne w Płocku. Święto Wojska Polskiego oraz 102. rocznica obrony Płocka w 1920 r. [PROGRAM]

W poniedziałek, 15 sierpnia oraz środę i czwartek 17-18 sierpnia odbędą się w Płocku uroczystości patriotyczne związane z 102. Rocznicą Bitwy Warszawskiej. Prezydent Miasta Płocka zaprasza na uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego oraz obrony Płocka przed bolszewikami w 1920 r.

W poniedziałek 15 sierpnia odbędą się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. Obchody rozpoczną się od złożenia kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Obrońców Warszawy. Następnie uczestnicy wydarzenia przejdą do pomnika płocczanina, poety i legionisty, Władysława Broniewskiego przy ul. Kościuszki oraz pod Kolumnę Zwycięskich Obrońców Płocka przy placu Narutowicza.

O godz. 10:00 w bazylice Katedralnej rozpocznie się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny, która poprowadzi ksiądz biskup Mirosław Milewski. Oprawę muzyczną zapewni Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses pod dyrekcją Anny Bramskiej. Po mszy delegacje złożą kwiaty przy Bratniej Ziemi przy katedrze. Następnie uroczystości patriotyczne odbędą się przy Płycie Nieznanego Żołnierza.

Obchody Święta Wojska Polskiego

9.20 zbiórka pocztów sztandarowych i pododdziałów, pl. Obrońców Warszawy
9.30 uroczystości przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego
9.45 złożenie kwiatów przy pomniku Władysława Broniewskiego i kolumnie Zwycięskich Obrońców Płocka 1920
10.00 Msza Święta w intencji Ojczyzny – Bazylika Katedralna, oprawa muzyczna: Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses
11.20 złożenie kwiatów na Bratniej Ziemi przy katedrze
11.30 uroczystości przy Płycie Nieznanego Żołnierza, pl. Narutowicza

Obchody 102. rocznicy obrony Płocka przed bolszewikami w 1920 r.

W środę i czwartek płocczaninie oddadzą hołd Obrońcom Płocka 1920 r. Uroczystości rozpocznie capstrzyk harcerski przy Bratniej Mogile (dojście od ul. Targowej) 17 sierpnia o godz. 20. Natomiast w czwartek, 18 sierpnia, odbędą się uroczystości patriotyczne na cmentarzu garnizonowym przy ul. Norbertańskiej. W tych uroczystościach wezmą udział m. in. rodziny obrońców Płocka 1920 r.

17 sierpnia 2022 roku (środa)

20.00 Capstrzyk harcerski, Bratnia Mogiła, dojście od ul. Targowej

18 sierpnia 2022 roku (czwartek)

10.00 Uroczystości na Cmentarzu Garnizonowym, ul. Norbertańska 25

Fot. Archiwum Dziennik Płocki.