Czego się obawiamy i jak zapobiegać naszym lękom? Rozmowa z doradcą ubezpieczeniowym

Kto z nas nie obawia się o swoja przyszłość? Boi się niespodziewanego, co mogłoby pokrzyżować nasze plany. Wiele osób chce móc zabezpieczyć się w taki sposób aby jego obawy nie wpłynęły na życie, a także na życie najbliższych. O tym jakie są największe obawy Polaków i jak się przed nimi chronić opowie doradca ubezpieczeniowy Ewelina Gos.

Czego obawiają się Polacy?

W lipcu br. Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała dane dotyczące przeprowadzonych badań na temat największych obaw jakie mają mieszkańcy Polski. Analiza wyników pozwoliła stworzyć mapę ryzyka. Do najważniejszych obaw zakwalifikowano: śmierć najbliższej osoby, brak pieniędzy na leczenie poważnej choroby, ciężka choroba najbliższej osoby, nowotwór, brak pieniędzy na starość, utrata sprawności, brak dostępu do opieki medycznej, wypadek samochodowy, ocieplenie klimatu oraz nawałnice spowodowane silnym wiatrem, czy huraganem.

Skąd biorą się takie lęki?

Żyjąc w tak intensywnych czasach pełnych pośpiechu i marketingu ukazujące idealne życie zapominamy o naszych obawach nieświadomi ryzyka jakie za sobą niosą. W ostatnich latach kiedy świat dotknęła pandemia zaczęliśmy coraz bardziej obawiać się o swoje życie i zdrowie. To nowe ryzyko zaczęło coraz częściej uświadamiać nam jakie mamy niezabezpieczone aspekty i zdaliśmy sobie sprawę z ich skutków. Dodatkowo jesteśmy coraz bardziej świadomi rezultatów naszych decyzji oraz kosztów jakie możemy ponosić czy to z prywatną opieką medyczną czy kosztów sądowych związanych z spowodowanymi szkodami.

Jak uchronić się przez negatywnymi skautami obaw Polaków?

W badaniach potwierdzono, ze bardzo trudny czas pandemii wzmocnił w Polakach zaufanie do ubezpieczeń. Rośnie zainteresowanie tym co jest najcenniejsze czyli życiem. Już nie tylko w formie czysto ochronnej czy zabezpieczającej swoją rodzinę na wszelki wypadek, ale również w formie oszczędnościowej kiedy myślimy o swojej emeryturze i kwestii dożycia do określonego wieku. Przeprowadzone ankiety potwierdziły, że co piąta osoba posiada ubezpieczenie zdrowotne związane z darmowym dostępem do lekarzy specjalistów i refundacją wielu badań. W tej kwestii w Płocku istnieje wiele podmiotów medycznych, które współpracuje z ubezpieczycielami na tego typy warunkach, gdzie dostęp do lekarza specjalisty odbywa się bez skierowań w zaledwie kilka dni. Prywatne ubezpieczenia zdrowotne ma już 3,3 mln Polaków (dane po I kwartale 2021 r.).

Czy ubezpieczenia są lekarstwem na zmartwienia?

Rolą ubezpieczycieli jest pomagać, kiedy dzieje się coś złego. Dlatego agenci przeprowadzają wnikliwe analizy potrzeb, aby dopasować jak najlepiej ofertę do każdego klienta. Każdy jest inny i mimo podobnych obaw może chcieć ochronić zupełnie inny obszar swojego życia. Dobrze dobrane ubezpieczenie czy to na życie czy majątku wiąże się z całkowitą odpowiedzialnością ubezpieczyciela. Badanie potwierdza, że większość obaw jakie przejawiamy są to ryzyka ubezpieczalne, czyli takie które weźmie ubezpieczyciel na siebie w przypadku jego zaistnienia.

Wiedza i świadomość wpływa coraz częściej na nasze obawy bądź przekonania. Sami możemy decydować o tym w którym kierunku mogą one iść. Czy będzie to kierunek poczucia bezpieczeństwa że nasze życie, zdrowie i nasz majątek jest tak dobrze zabezpieczony, że w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń poradzimy sobie z trudnościami? Czy życia w zapomnieniu o takich sytuacja które mogą dotknąć każdego z nas? Często pomagam swoim klientom tak by wiedzieli, że współpraca ze mną daje im komfort bezpieczeństwa i beztroski .

Rozmowa z Eweliną Gos Tubezpiecznie.

Fot. Pixabay oraz archiwum prywatne Eweliny Gos.