Szpital tymczasowy w Płocku 7 grudnia przyjmie pierwszych pacjentów [FOTO]

image_pdfimage_print

We wtorek, 1 grudnia, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek oficjalnie przekazał szpital tymczasowy dyrektorowi Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, Stanisławowi Kwiatkowskiemu. – Od dziś są już tu zatrudnieni pracownicy. Potrzebujemy jeszcze dwa, trzy dni na zagospodarowanie placówki. No i będziemy oczekiwać na pierwszych pacjentów – mówił tuż po oficjalnym przekazaniu placówki dyrektor szpitala wojewódzkiego.

Tym samym szpital tymczasowy został wcielony w struktury Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku i stanowi jego kolejny oddział. Został dopisany do struktur rejestru wojewody mazowieckiego. – Na początek mamy zabezpieczoną kadrę. Sukcesywnie będziemy uruchamiać łóżka pod względem leczenia pacjentów. I sukcesywnie uzupełniać kadry – wyjaśniał Kwiatkowski.

– Na pewno ten szpital nie zastąpi szpitala wojewódzkiego, ale odciąży szpital wojewódzki – zapewnił. – Od ponad pół roku część łóżek szpitalnych na oddziałach szpitalnych jest zajętych w tzw. izolatkach – wyjaśnił. Dyrektor Kwiatkowski ma nadzieję, że szpital wojewódzki będzie mógł rozpocząć swoje normalne działanie, czyli wrócą zabiegi planowe, na które czekają pacjenci.

Szef płockiej placówki na Winiarach, nie ukrywał, że jest pod ogromnym wrażeniem szpitala tymczasowego. – Jest to mistrzostwo świata. Jestem bardzo zadowolony. Szkoda, że nie jest on bliżej szpitala, ale może to i lepiej, bo nie wszystko jest dobre, co jest na miejscu. Myślę, że ten odcinek drogi, który nas dzieli nie będzie przeszkodą. Mamy zapewniony przez PKN Orlen transport, czyli jest karetka, jest wóz do transportu. Szpital jest po prostu rekordem świata – podsumował.

Na początek przejętych zostanie 46 pacjentów, uruchomiony zostanie jeden moduł. Placówkę tymczasową, wojewódzki szpital będzie racjonalnie wykorzystywać. Większość pacjentów, którzy trafią do szpitala tymczasowego będzie „przechodziła” przez Szpitalny Oddział Ratunkowy lub będzie kierowana oddziałów szpitalnych.

W rozmowie z dziennikarzami Marek Kiełczewski, pełnomocnik szpitala wojewódzkiego ds. szpitala tymczasowego stwierdził, że w jego przekonaniu jest to szpital na sytuacje wyjątkowe. – Te sale są wieloosobowe, w związku z tym to nie są to komfortowe warunki, jednak nie do tego celu on służy – podkreślił. – On ma pomóc osobom chorym, nie bardzo ciężko chorym, bo tu nie ma warunków do operacji czy zabiegów. Będą tu przebywać chorzy, którzy są w okresie rekonwalescencji,  albo tacy, którzy wymagają doleczenia, dotlenowania i do wyjścia do domu – wyjaśnił.

Zaznaczył, że w placówce jest dwudziestołóżkowy OIOM – bardzo duży z respiratorami, w pełni uzbrojony, po to, że jeżeli będą bardzo ciężko chorzy pacjenci, albo stan zdrowia nagle się pogorszy, będzie można im pomóc. – Jeżeli w szpitalu wojewódzkim nie będzie miejsc respiratorowych, to tu będziemy takie lóżka uruchamiać. I taki jest pomysł na ten szpital.  Pierwszych pacjentów planujemy przyjąć w poniedziałek 7 grudnia. W tej chwili do placówki zatrudnionych jest 12 lekarzy i od 7 grudnia mają rozpisany grafik. Głównie są to lekarze z Łodzi, jest też anestezjolog z Gdańska – informował doktor Kiełczewski.

Czy jest to duże wyzwanie zawodowe? – Olbrzymie. Robię to po raz pierwszy i w takim tempie. Jestem lekarzem od 1987 roku, około 20 lat zajmowałem się zarządzaniem szpitali i wiem jak to powinno działać, ale to jest naprawdę coś niesamowitego, co się dzieje – podsumował.

Z kolei prezes zarządu PKN Orlen podczas konferencji prasowej mówił, że placówkę przygotowano w błyskawicznym tempie. – Dzięki zaangażowaniu spółek z Grupy Orlen w ciągu zaledwie 20 dni przygotowaliśmy profesjonalną, innowacyjną modułową medyczną placówkę. Zgodnie z zapowiedziami dzisiaj przekazujemy Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu w Płocku szpital tymczasowy na ok. 200 łóżek, w tym 20 łóżek na potrzeby Oddziału Intensywnej Terapii.

W szpitalu tymczasowym w Płocku spółka oprócz łóżek dla pacjentów chorych na Covid-19 przygotowała zaplecze niezbędne do funkcjonowania szpitala tymczasowego. Placówka powstała na terenie Centrum Badawczo-Rozwojowego należącego do koncernu. W nowo powstałym szpitalu znajduje się także najwyższej klasy tomograf komputerowy. Szpital wyposażony jest w nowoczesne systemy monitorowania, kontrolę dostępu, domofony i pełną sieć LAN. Szpital posiada 3 niezależne źródła zasilania. Znajduje się tam także podjazd dla karetek, Izba Przyjęć i całe zaplecze medyczne, łącznie z instalacją gazów medycznych. Spółka na potrzeby szpitala zakupiła również karetkę pogotowia oraz profesjonalny samochód do transportu badań i leków.

Fot. Dziennik Płocki.