Parking zamknięty. Taką kartkę wywieszono na szlabanie. Miejska spółka: Parking zostanie zagospodarowany w inny sposób

Kilka dni temu jedna z płocczanek zwróciła nam uwagę na płatny parking przy ul. Sienkiewicza 47, znajdujący się w zasobach miejskiej spółki Inwestycje Miejskie. Do niedawna parkowała tam od poniedziałku do piątku samochód, aby mieć stosunkowo blisko do pracy. Ostatnio spotkał ją jednak srogi zawód – brak możliwości wjazdu, szlaban był opuszczony.

Z parkingu można było korzystać przez całą dobę od listopada 2016 r. Wydzielono na nim 54 miejsca parkingowe, z czego 2 miejsca dla osób niepełnosprawnych, które są zlokalizowane poza strefą pobierania opłat. Jak informowała spółka na swojej stronie internetowej, opłatę za korzystanie pobierano w godzinach od 8:00 do 17:00 w dni robocze od poniedziałku do piątku. W pozostałe godziny i dni parking był bezpłatny.

Parking wyposażono w automatyczny system parkingowy do pobierania opłat: terminal wjazdowy (bileterkę wraz ze szlabanem), terminal wyjazdowy (kasa automatyczna wraz ze szlabanem).

Dla spółki o wiele bardziej dochodowy jest parking przy ul. Kościuszki, który chociaż jest płatny, to każdego dnia jednak szybko zapełnia się samochodami, niż ten przy ul. Sienkiewicza, z kolei nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że na tym drugim były poważne problemy z systemem parkingowym (ostatecznie przetarg na modernizację i dostosowanie do potrzeb spółki – „w celu ponownego uruchomienia po około miesięcznym przestoju z przyczyn technicznych” został zresztą unieważniony  – wpłynęła jedna oferta, która cenowo „znacznie przekroczyła kwotę jaką zamawiający zamierzał przeznaczyć na realizację usługi”). A przy każdej takiej sytuacji, kiedy coś wymaga naprawy, często decydują koszty, naturalnie pojawia się pytanie „czy to się opłata” w stosunku do tego, co wpływa z abonamentów za możliwość parkowania.

Jeszcze w zeszłym tygodniu parking miał otwarty szlaban, można było wjechać – dziś jest to niemożliwe i najwyraźniej tak na razie pozostanie. Dodajmy, że okoliczne parkingi, jak np. te Agencji Rewitalizacji Starówki, są płatne, ponadto od poniedziałku do piątku między godz. 8.00 a 17.00 działa też Strefa Płatnego Parkowania.

Wszystko wskazuje na to, że nie będzie ani płatnego, ani pozbawionego opłat parkingu przy ul. Sienkiewicza 47.

Ponieważ parking cieszył się małym zainteresowaniem, został zamknięty – mówi wiceprezes spółki Inwestycje Miejskie, Michał Sosnowski. – Zostanie on zagospodarowany w inny sposób, jednak na obecną chwilę nie jesteśmy w stanie podać szczegółów tej inwestycji.

Zapewne z czasem okaże się, jaki będzie pomysł na ten teren. Warto dodać, że Inwestycje Miejskie to jest ta spółka, która właśnie oddaje budynek z mediateką i mieszkaniami na start przy ul. Kościuszki, kolejne mieszkania na wynajem wraz z miejskim żłobkiem powstają na osiedlu Skarpa, a dziś podpisano umowę na projekt wielorodzinnego budynku mieszkalnego dla seniorów przy ul. Sienkiewicza 21. 

Czytaj też: Nowa biblioteka inna od pozostałych. Raczej dla młodzieży i dorosłych niż dla dzieci [FOTO]

W planach budowa nowego budynku w centrum miasta. Tuż obok pokryty zielenią teren, altana ogrodowa…

A tak jest obecnie na parkingu przy ul. Sienkiewicza 47:

Fot. KB