W szpitalu na Winiarach oddział płucny przekształcą w oddział zakaźny

image_pdfimage_print

Obecnie w szpitalu na Winiarach na oddziale zakaźnym przebywa 13 pacjentów, u pięciu osób potwierdzono zakażenie koronawirusem. Niestety jedna osoba znalazła się na oddziale intensywnej terapii, jest podłączona do respiratora. W ciągu minionej doby wykonano testy pod kątem zakażenia koronawirusem u 9 pacjentów. 

Do płockiego szpitala na Winiarach trafiają pacjenci zarówno z Płocka, jak i z innych miast (ostatnio z Iłży). Jak dotąd zabezpieczeniem na wypadek większej liczby pacjentów z racji trwającej epidemii szykowano oddział dermatologiczny. Teraz jednak, zwłaszcza że nie wiadomo jaka będzie sytuacja po świętach, zdecydowano się na wykorzystanie wyremontowanego oddziału chorób płuc (od 8 kwietnia, co wiąże się z wypisaniem pacjentów, których stan na to pozwalał, bądź z przeniesieniem pacjentów na inne oddziały).

Szpital musi wdrożyć nowe procedury związane z poleceniem wojewody, aby odbywało się mierzenie temperatury wśród pracowników. Nie będzie to łatwe, ponieważ ci rozpoczynają pracę o różnych godzinach. Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, Stanisław Kwiatkowski poszukuje wolontariuszy, ochotników, którzy podejmą się tego zadania – oczywiście z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa: w maseczce  i kombinezonie. Niestety cena termometrów zwiększyła się ze 100 zł przed epidemią aż do 400 zł! Teraz np. cena za maseczkę wynosi już nie 16 gr, tylko 4,8 zł. Dyrektor Kwiatkowski zwraca uwagę nie tylko na ceny, ale też na dostępność, chociaż akurat w tym względzie  rynek stopniowo się “ustawia”. Liczy na dostawy sprzętu sfinansowanego z kilku źródeł, w tym od samorządu województwa mazowieckiego, Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego czy ze środków NFZ. – Obecne zapasy powinny wystarczyć na kilka tygodni – dopowiada dyrektor.

W Płocku prezydent Płocka zdecydował o możliwości noclegu dla medyków czy pielęgniarek w Green Hotelu, którzy mogą udać się tam zamiast do domu, by nie narażać najbliższych. Dodatkowo prezydent Płocka wydał zarządzenie o przeznaczeniu Bursy Płockiej przy ul. 3 Maja 35 na miejsce zbiorowej kwarantanny dla osób skierowanych przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Płocku. W środku jest 60 miejsc noclegowych w jednoosobowych pokojach. Osoby przebywające w Bursie Płockiej, będą partycypowały w kosztach utrzymania (dostarczaniem posiłków zajmuje się firma cateringowa). Przypomnijmy, że okres kwarantanny trwa 14 dni.