Ksiądz Jan Twardowski „zagości” w Sannikach

image_pdfimage_print

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach zaprasza w niedzielę, 21 lutego o godzinie 14.00 na pierwszy w 2016 roku koncert. Tym razem będzie to spektakl poetycko-muzyczny ” Z obłoków na ziemię” w wykonaniu Jana Nowickiego oraz Cezarego Chmiela i Marka Stryszowskiego.

Jest to wyjątkowy spektakl na kanwie poezji ks. Jana Twardowskiego, Bolesława Leśmiana, Jana Nowickiego oraz Jana Pawła II, przygotowany i opracowany przez zespół De Profundis.

Rozmowa z Panem Bogiem o przemijaniu, prawdzie, miłości, miłosierdziu i wierze. W rolę księdza Jana Twardowskiego wcielił się Jan Nowicki, który całość wyreżyserował. Wystawiane od 10 niemal lat misterium cieszy się ogromnym powodzeniem. Oficjalna premiera odbyła się 2 listopada 2006 roku, podczas 51. Krakowskich Zaduszek Jazzowych w kościele oo. Reformatów w Wieliczce.

Specyficzna filozofia życiowa księdza Twardowskiego trafia nawet do tych bardziej opornych, a dobór poezji dokonany przez reżysera Jana Nowickiego jest nieprzypadkowy – rozterki i rozważania nad sensem życia są przecież udziałem każdego z nas. Charakterystyczna scenografia i towarzysząca słowu wyjątkowa, przejmująca muzyka Cezarego Chmiela i Marka Stryszowskiego, tworzą niepowtarzalny klimat spektaklu.

W przedstawieniu wezmą udział Jan Nowicki-wybitny polski aktor, którego zapewne nikomu przedstawiać nie trzeba. W swoim dorobku artystycznym ma wiele wybitnych ról, które pozwoliły na pokazanie jego klasy, następnie Cezary Chmiel
kompozytor, pianista, organista i tubista. Jest współzałożycielem legendarnej grupy Gabinet, a także leaderem zespołu jazz-rockowego CC Band. Muzyk z powodzeniem brał udział w wielu konkursach organowych oraz Marek Stryszowski
kompozytor, wokalista jazzowy i saksofonista. Jest prezesem krakowskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, współzałożyciel zespołu Laboratorium, laureatem wielu festiwali.

Po koncercie, tradycyjnie odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa pod tytułem „Moje podróże”. Autorką obrazów jest malarka Renata Wojnarowicz, która jest absolwentką liceum plastycznego i Wydziału Tkaniny i Konserwacji Tkanin w ASP w Łodzi. Dyplom otrzymała w 1970 r. w pracowni prof. Mariana Jaeschke. Ukończyła również Szkołę Projektowania Architektury i Terenów Zielonych. Pracowała m.in. na Wawelu przy konserwacji arrasów. Zajmuje się malarstwem, tkaniną i konserwacją wyrobów artystycznych. Bierze udział w konkursach i plenerach malarskich. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych i własnych indywidualnych.

 

Fot. ECA Sanniki. Zdjęcie pałacu autorstwa Krystyny Falkowskiej.