Na zwycięskim plakacie widniały skorodowane łuski nabojów. Białe tło i odcienie brązu sprawiły, że całość nie potrzebowała słów typu wyklęci, bohaterowie, patriotyzm czy żołnierze. Mowa o jednej z 30 prac, które można było obejrzeć na pokonkursowej wystawie „Bohaterowie z cienia”.
Wernisaż odbył się 27 lutego w Wieży Ciśnień. Do zwiedzania wystawy zachęcał plakat postanowiony tuż przy drzwiach w budynku. Około godziny 18, ciężko było już dostać się na poziom, na którym wisiały prace. Przedostatnie piętro Wieży Ciśnień pękało w szwach. Wśród zwiedzających były osoby w różnym wieku, od bardzo młodych ludzi, poprzez osoby w średnim wieku, aż po osoby starsze. Wydźwięk wystawy był zatem bardzo duży, tak jak samego konkursu. Prace konkursowe były z całej Polski.
Wystarczy podać przykład autorki najlepszego plakatu – Magdaleny Sierpińskiej, która pochodzi z miejscowości Rydułtowy z województwa śląskiego. Drugie miejsce zajęła praca Roberta Parzychowskiego. – Zainspirował mnie sam temat. Interesuję się Żołnierzami Wyklętymi od lat i dlatego na plakacie zamieściłem właściwie wszystko co się z nimi kojarzy. Jest tam wściekły wilk, a także sierp i młot czy czaszki. Starałem się pójść w symbolikę święta – mówił nam laureat II miejsca, tuż po odebraniu nagrody, którą był tablet do grafiki. Trzecie miejsce przypadło Katarzynie Krzysztofowicz.
Jako ciekawostkę możemy podać, że w konkursie wzięli udział także bardzo znani – Inko i Gnito, to osoby, które stworzyły słynne płockie koty – nietypowe murale, które stały się symbolem płockich ulic.
Na wielu pracach zwiedzający mogli zobaczyć żołnierzy z bronią. Ale był też orzeł ociekający krwią czy małe postacie żołnierzy, a za nimi ich ogromne cienie-symbol wielkiego bohaterstwa. Krótko mówiąc, elementem łączącym wszystkie plakaty był patriotyzm. – Żołnierze Wyklęci oni żyją i żyć będą – zadeklamował Marek Mokrowiecki. A dowodem na to była właśnie wystawa „Bohaterowie z cienia”, na której było widać zaangażowanie patriotów w poznawanie historii swojego narodu.
Ostatecznie na konkurs wpłynęło 127 prac. W większości były wykonane w edytorach grafiki komputerowej. Ale były też plakaty wykonane ręcznie. – Jury miało bardzo duży problem z wyborem tych najlepszych. Poziom prac był bardzo wysoki – tłumaczył prowadzący imprezę Marcin Baciński. Zanim jednak można było obejrzeć poszczególne prace organizatorzy przygotowali bardzo wymowny program artystyczny. Poezję patriotyczną czytał Marek Mokrowiecki, dyerkotor płockiego teatru oraz Henryk Jóźwiak. Były też patriotyczne pieśni, na czele z „Białym krzyżem”, którego melodia witała gości przybyłych na wystawę.
Organizatorami całego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Sympatyków Klubu Wisły Płock. A głównym celem konkursu było oddanie czci i chwały Żołnierzom Wyklętym, którzy 1 marca, będą mieli swoje święto – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wystawa „Bohaterowie z cienia” była jedną z imprez towarzyszących obchodom.
Organizatorzy serdecznie dziękują firmom, które wsparły ich działania. Wśród nich są: Mediakolor za przygotowanie wystawy, Wieży Ciśnień Mirek Rączkowski, Abjposter – dystrybutor Wisła Energy Drink za ufundowanie tableta na nagrodę, Utltrapropaganda fundator odzieży sportowej oraz Dziennik Płocki, który był patronem wydarzenia, jest też wraz ze Stowarzyszeniem Kibiców oraz Wieżą Ciśnień fundatorem 1 nagrody w konkursie.