W listopadzie 2016 roku Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu rozpoczął kolejny etap prac wykopaliskowych na terenie posesji przy ul. 1-go Maja w Płocku – dawnej siedziby Wojewódzkiej Komendy Policji, należącej w przeszłości także do Gestapo, NKWD i UB, w celu odnalezienia śladów dokonanych w nim zbrodni.
Podczas realizacji prac doszło do zaskakującego odkrycia – odsłonięto szkieletowe cmentarzysko rzędowe wydatowane wstępnie na ….XII/XIII wiek. Groby zostały częściowo uszkodzone podczas budowy garaży w połowie XX wieku, część kości została przemieszczona i zakopana powtórnie. Tym należy tłumaczyć występowanie luźnych skupisk kości poza jamami grobowymi. Nieliczne artefakty towarzyszące pochówkom (fragmenty ceramiki, przedmioty metalowe jak noże żelazne, kabłączek skroniowy i obrączki ze stopu miedzi) jednoznacznie wskazują, że naukowcy mają do czynienia z cmentarzem średniowiecznym.
Oprócz cmentarzyska odkryto także nawarstwienia średniowieczne i wczesnonowożytne, zawierające znaczną ilość ceramiki naczyniowej, kości zwierzęce oraz artefakty tj. krzesiwo żelazne, grzebień kościany, sztylet żelazny i fragmenty plomb towarowych. – Niewykluczone, że to właśnie w tym miejscu znajdował się kościół św. Idziego, który Władysław Herman ufundował w podziękowaniu za cud i narodzenie Bolesława Krzywoustego – spekuluje Hubert Woźniak z biura prasowego ratusza.
Ze względu na warunki pogodowe oraz planowany zakres badań będący właściwością IPN, prace archeologiczne zostały przerwane. Badania te pozwalają ustalić źródło pogłosek dotyczących znajdowania w tym miejscu szczątków ludzkich.Odkrycie w 2015 roku szkieletu ludzkiego z lat 40-50 sprawia, że sprawa historii tego miejsca staje się bardziej złożona. Konieczne będzie podjecie kolejnych badań, mających na celu określenie zasięgu cmentarzyska. Może się bowiem okazać się, że jego obszar obejmuje również działki przylegające do nieruchomości przy ul. 1-go Maja 3/5.
Fot. UMP.