Zarejestruj się z Bednarkiem

1

W środę 22 i czwartek 23 kwietnia odbędzie się piąta edycja ogólnopolskiej akcji „Dwa Wymazy i Do Bazy”. W Płocku potencjalni dawcy szpiku rejestrowani będą tym razem w siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy placu Dąbrowskiego. Twarzą tej edycji został Kamil Bednarek.

Tak wielu ludzi o normalnym życiu marzy. Zrób dwa wymazy i do bazy apeluje artysta. – Ja już się zarejestrowałem. A wy? Jesteście gotowi?

Tym razem swój akces do akcji zgłosiło 130 uczelni z 54 miast całego kraju. Organizatorzy całego przedsięwzięcia podkreślają, że w walce z rakiem krwi liczy się każdy potencjalny dawca. I nie jest ważne, czy będzie on studentem, biznesmenem czy robotnikiem. Zarejestrować się może każdy chętny.

Każdego roku akcja „Dwa Wymazy i Do Bazy” organizowana przez studentów przy wsparciu Fundacji DKMS Polska skupia tysiące ludzi, dla których jest to nie tylko wyraz wewnętrznych przekonań, ale i chęci niesienia pomocy. Okazuje się jednak, że ma również zupełnie inny wymiar. Pracodawcy coraz częściej postrzegają tego typu działalność jako wyraz zaangażowania społecznego i przejaw kreatywności.

W piątej edycji akcji „Dwa Wymazy i Do Bazy” weźmie udział 350 Studenckich Ambasadorów oraz kilka tysięcy Wolontariuszy. – Dla mnie ta idea, to coś co nie podlega dyskusji – tłumaczy Aleksandra Kloc, Studencki Ambasador z Politechniki Łódzkiej. – Bo choć przeszczep jest ryzykowny dla każdego biorcy i związany z bardzo ciężką walką i dużym ryzykiem, to prawda jest taka, że gdyby nie dawca nie mielibyśmy najmniejszych szans na powrót do zdrowia i normalnego życia.

Każdy zdrowy człowiek, który jest już pełnoletni, ale nie przekroczył 55. roku życia, ważący co najmniej 50 kilogramów, może znaleźć się w bazie Fundacji DKMS. Procedura rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku zaczyna się od przeprowadzenia wstępnego wywiadu medycznego i wypełnienia formularza z danymi osobowymi. Ostatni etap to pobranie wymazu z wewnętrznej części policzka. Na podstawie próbki pobranej w ten sposób określane są cechy zgodności tkankowej. Kiedy okaże się, że genetyczny kod dawcy zgodny jest z kodem chorego, może dojść do przeszczepu. Każda osoba, która zechce się zarejestrować, powinna mieć ze sobą dokument tożsamości potwierdzający numer PESEL.

Przeszczep krwiotwórczych komórek macierzystych jest stosowany przede wszystkim w przypadku pacjentów, którzy cierpią na choroby układu krwiotwórczego (najczęściej w różnych postaciach ostrej białaczki). Co czwarty chory ma szansę na przeszczep od krewnych. Większość musi jednak szukać dawców niespokrewnionych. Przeszczepu komórek macierzystych krwi lub szpiku potrzebuje w Polsce około 700 pacjentów rocznie. Co dziesiąty z nich nigdy nie znajdzie genetycznego bliźniaka i nie będzie miał szans na przeszczep.

Fundacja DKMS Polska to największa w Polsce baza niespokrewnionych potencjalnych dawców szpiku, w której znajduje się niemal 680 tysięcy osób. Do tej pory genetycznych bliźniaków znalazło 1936 dawców z bazy Fundacji DKMS.

Piątą edycję akcji Dwa Wymazy i Do Bazy organizuje w naszym mieście Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Rejestracja potencjalnych dawców odbywać się będzie w siedzibie tej uczelni przy placu Dąbrowskiego 2 w środę 22 i czwartek 23 kwietnia od 11.00 do 18.00.