Wydziały zamiast instytutów, prowadzenie badań naukowych obok kształcenia studentów, zatrudnienie profesorów, adiunktów oraz asystentów – to nowe działania podjęte przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w celu utworzenia w Płocku akademii.
Jak poinformowała Agnieszka Grażul-Luft z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku, uczelnia zrobiła krok w stronę utworzenia akademii. Od nowego roku akademickiego w miejsce instytutów powstaną wydziały kierowane przez dziekanów. W strukturze wydziałów pojawią się katedry i zakłady.
– Wprowadzane zmiany są jednym z etapów realizacji celów strategicznych, które postawiły sobie nowe władze. Wśród priorytetów jest rozwój naukowo-badawczy, a nowa struktura daje większe możliwości działania w tym obszarze, ułatwi m.in. sięganie po środki finansowe na ich realizację – powiedział prof. Maciej Słodki, który na początku września objął funkcję rektora PWSZ w Płocku.
Zaproponowane przez rektora zmiany, nad przygotowaniami do których pracowano od kilku miesięcy, zostały jednogłośnie przyjęte podczas pierwszego posiedzenia Senatu Uczelni, powołanego na kadencję 2016-2020.
Od 1 października na Uczelni będą funkcjonować trzy wydziały: Wydział Nauk Ekonomicznych i Informatyki, Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych oraz Wydział Nauk o Zdrowiu. Powstaną dwie katedry – w ramach tych wydziałów, które prowadzą studia na poziomie magisterskim. Do podstawowych zadań nowo utworzonych jednostek będzie należało nie tylko kształcenie studentów, ale również prowadzenie badań naukowych. Oprócz, jak do tej pory, pracowników dydaktycznych, uczelnia będzie zatrudniać na stanowiskach naukowo-dydaktycznych – profesorów, adiunktów i asystentów.
Do głównych zadań stawianych sobie przez nowe władze należy również rozszerzanie oferty kształcenia, szczególnie w obrębie studiów magisterskich, a także współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym na gruncie naukowo-badawczym.
Od 1 października wśród podstawowych jednostek organizacyjnych będą:
Wydział Nauk Ekonomicznych i Informatyki:
Katedra Ekonomii:
Zakład Ekonomii i Prawa
Zakład Finansów i Rachunkowości
Zakład Zarządzania
Wydział Nauk o Zdrowiu
Zakład Pielęgniarstwa
Zakład Kosmetologii
Samodzielna Pracownia Kształcenia Podyplomowego
Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych
Katedra Pedagogiki:
Zakład Rozwoju i Edukacji Dziecka
Zakład Myśli Pedagogicznej, Pedeutologii i Andragogiki
Zakład Pedagogiki Społecznej, Profilaktyki i Resocjalizacji
Zakład Filologii
Zakład Pedagogiki Opiekuńczej i Pracy Socjalnej
Zakład Edukacji Obronnej i Bezpieczeństwa Wewnętrznego