Zmarł Tadeusz Mazowiecki

Fot. UMP

Pierwszy premier III Rzeczypospolitej, płocczanin, honorowy obywatel Płocka, odszedł dziś rano w wieku 86 lat. W ratuszu została wyłożona księga kondolencyjna.

Tadeusz Mazowiecki urodził się oraz wychował w Płocku. Skończył Liceum Ogólnokształcące im. Marsz. Stanisława Małachowskiego.

W latach 1946–1955 był członkiem Stowarzyszenia „Pax”. Był jednym z założycieli warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej i do 1963 był członkiem jego zarządu. Należał do założycieli miesięcznika „Więź”, pełnił funkcję redaktora naczelnego tego czasopisma od pierwszego numeru wydanego w lutym 1958. W latach 1961 – 1972 był posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji z ramienia katolickiej grupy Znak. W 1980 roku przewodniczył komisji ekspertów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Po wprowadzeniu stanu wojennego był internowany. Tadeusz Mazowiecki uczestniczył w przygotowujących spotkanie Okrągłego Stołu rozmowach w Magdalence. Jako zwolennik przejęcia władzy z rąk PZPR na drodze rokowań aktywnie brał udział w rozmowach plenarnych Okrągłego Stołu oraz dodatkowych spotkaniach w Magdalence, a także kierował z ramienia opozycji roboczym zespołem ds. pluralizmu związkowego. Był jednym z głównych twórców porozumienia, na mocy którego 4 czerwca 1989 odbyły się częściowo wolne wybory. W sierpniu 1989 roku stanął na czele pierwszego niekomunistycznego rządu. Funkcję tę pełnił do grudnia 1990 roku. W latach 1992-95 był specjalnym wysłannikiem Komisji Praw Człowieka ONZ do byłej Jugosławii. W 1995 został odznaczony Orderem Orła Białego. W latach 1994 – 2003 był przewodniczącym Unii Wolności.  

W czerwcu 2011 roku Tadeusz Mazowiecki otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Płocka. – Wszystko co mnie ukształtowało, wyniosłem właśnie stąd. Co mogłem zrobić dla kraju, zrobiłem także dla tego miasta – tak wspominał swoje rodzinne miasto w okolicznościowej publikacji przygotowanej z tej okazji.

Każdy, kto chciałby pożegnać byłego premiera, Honorowego Obywatela Płocka, Tadeusza Mazowieckiego, może umieścić wpis w Księdze Kondolencyjnej. Księga będzie wyłożona w ratuszu  do końca tygodnia. Później zostanie przekazana do Małachowianki.