“Zawsze jest ciężko, zanim zacznie być pięknie – dlatego nie będziesz sama”. Wyjątkowa inauguracja w sobotę w Płocku. Będzie się działo

Kobiety na Mazowszu są super i dlatego w nowo powstałym Stowarzyszeniu liczą, że wiele pań dołączy do organizacji niebawem. – Wierzymy w kobiecą siłę i chcemy ją wspierać – mówi Wiesława Rybicka – Bogusz, prezeska Oddziału Regionalnego Mazowsze Północ. – Nie ma dobrej ani złej drogi. Ważne, żeby to była Twoja droga i Ty tą drogę wybierz. Niech odpowiedź na Twoje “dlaczego?” brzmi: bo liczysz się Ty!

Mowa o Stowarzyszeniu Kobiety w Centrum, jest to ogólnopolskie stowarzyszenie, które powstało rok temu, a ma już oddziały w całej Polsce. W kwietniu 2022 roku powstał Oddział Regionalny Mazowsze Północ, który swoim zasięgiem obejmuje Płock, Płońsk, Sierpc, Gostynin i Ciechanów oraz przynależne do tych miast powiaty. – Zasięg bardzo duży. Jest zainteresowanie też z Mławy i Żuromina wraz z powiatami – zaznacza prezeska stowarzyszenia.

Organizacja skupia kobiety z różnych obszarów działalności społecznej, samorządowej, aktywistycznej i politycznej. Kobiety łączy tu pasja, energia do działania i kobieca perspektywa. Regionalny oddział skupia wiele, wspaniałych kobiet, które chcą działać na rzecz innych kobiet, chcą dzielić się swoją wiedzą i kompetencjami. Wiesława Rybicka-Bogusz podkreśla, że ważne jest, aby żadna kobieta nie musiała rezygnować z czegokolwiek, tylko dlatego, że jest kobietą. – Działamy, bo wiemy, jak wiele jest potrzeb i jak wiele zaniedbań – szczególnie tych, dotyczących spraw kobiet.

Stowarzyszenie chce wspierać kobiety na wielu płaszczyznach – praca, dom, życie publiczne i społeczne. Chce, aby Polki rozwijały siebie oraz swój region i ojczyznę. Pomaga kobietom w ich codziennej działalności twórczej i naukowej. Walczy z przemocą domową i dyskryminacją.

“Piękno bierze się z pomagania i szanowania innych”

Prezeską Oddziału Regionalnego Mazowsze Północ jest Wiesława Rybicka- Bogusz. Kobieta bardzo zaangażowana w życie społeczne na terenie miasta Płocka i powiatu oraz powiatów ościennych. Promotorka zdrowia, zachowań prozdrowotnych, aktywnie wspierająca środowiska senioralne. Współpracuje z organizacjami pozarządowym. Przygotowała ponad 2 tys. adresatów projektów do adekwatnych zachowań w stanach zagrożenia życia, zainteresowała podstawową wiedzą medyczną, podejmowaniem właściwego sposobu pomocy potrzebującym, wskazała właściwe tory postępowania w obszarach opieki zdrowotnej, nauczyła również mnóstwo osób z korzystania w pełni z przysługujących praw pacjenta.

Kobieta pozytywnie zakręcona. Kocha spełniać pragnienia swojego serca. Choć wciąż jest w drodze, wspiera i zachęca inne kobiety do poprawy jakości życia i walki o swoje marzenia. W życiu kieruje się zasadą: “piękno bierze się z pomagania i szanowania innych” . W jej ocenie kobiety na Mazowszu Północnym są super i dlatego jest przekonana, że dołączą do Stowarzyszenia, bo wierzy w kobiecą siłę i chce ją wspierać. Aktywność, zaangażowanie w życie społeczne, gotowość do spełniania swoich marzeń to 3 x E, czyli energia, entuzjazm, empatia.

Najważniejsza misja: wspieranie!

Wizja i misja tej organizacji zakłada, że zawsze jest ciężko, zanim zacznie być pięknie – dlatego nie będziesz sama. Te działania mają inspirować, dodawać odwagi, poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie. Kobiety pewne swojej wartości, odważne, niezależne, wspierające, realizujące cele, wrażliwe i szczęśliwe, które nie czują się gorsze, nie muszą nic nikomu udowadniać.

– Zajmujemy się wspieraniem i rozwijaniem niezależności i solidarności kobiet – wyjaśnia Rybicka – Bogusz. – Organizujemy i promujemy programy, konferencje, szkolenia, warsztaty i wydarzenia kulturalne. Piszemy, publikujemy i prowadzimy kampanie społeczne o zdrowiu oraz wsparciu dla osób chorych i niepełnosprawnych. Promujemy naukę, rozwój kultury i sztuki oraz kampanie prozdrowotne. Wspieramy inicjatywy proekologiczne i chcemy rozwijać turystykę naszych regionów. Podtrzymujemy i propagujemy polską tradycję. Chcemy aktywizować seniorów i uczyć idei wolontariatu – zaznacza prezeska.

Uroczysta inauguracja, czyli “będzie się działo!”

W sobotę 14 maja o godz. 16:00 w Teatrze Dramatycznym w Płocku odbędzie się uroczysta inauguracja działalności Oddziału Regionalnego Stowarzyszenia Kobiety w Centrum Mazowsze Północ. W programie: uroczyste otwarcie i powitanie gości, wizja i misja Stowarzyszenia Kobiety w Centrum, stand up inauguracyjny “M jak Kobieta”, wystąpienia okolicznościowe, spektakl Biskupieckiego Teatru Na Przekór pt. “Zaginiona”- scenariusz i reżyseria: Magdalena Pąk, dyskusja oraz poczęstunek.

Fot. Archiwum prywatne Wiesława Rybicka-Bogusz.