Zarząd województwa mazowieckiego chce zerwania współpracy z obwodami rosyjskimi. Decyzja na sesji sejmiku

Mazowsze rozpoczęło procedurę zerwania współpracy z dwoma obwodami Federacji Rosyjskiej – moskiewskim i smoleńskim – informuje Marta Milewska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Członkowie zarządu województwa nie widzą możliwości dalszej współpracy z rosyjskimi obwodami. Mazowsze planuje jednak kolejne wsparcie dla Ukrainy.

Dziś odbywa się specjalne posiedzenie zarządu województwa mazowieckiego poświęcone wsparciu Uchodźców i mieszkańców walczącej Ukrainy. Pierwszym punktem spotkania jest współpraca międzyregionalna.

– W obliczu inwazji rosyjskiej na sąsiednią Ukrainę uznaliśmy, że współpraca z obwodami rosyjskimi nie może być kontynuowana. W ten sposób sprzeciwiamy się polityce prowadzonej przez Federację Rosyjską, która dokonała nieusprawiedliwionej agresji na sąsiedni kraj – uzasadniał decyzję wicemarszałek województwa mazowieckiego, Wiesław Raboszuk.

– Giną niewinni ludzie, w tym małe dzieci. Dochodzi do coraz większej liczby ostrzałów zabudowań cywilnych, osiedli, szkół, przedszkoli, a nawet szpitali. To niewyobrażalna tragedia. Dlatego jako zarząd województwa mazowieckiego podjęliśmy decyzję o zerwaniu współpracy z obwodami moskiewskim i smoleńskim. I taki właśnie wniosek zarekomendujemy sejmikowi – podkreślił Raboszuk. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą radni województwa podczas najbliższej sesji sejmiku.

Porozumienie o współpracy z obwodem moskiewskim władze samorządu województwa podpisały w 2004 r., a z obwodem smoleńskim w 2003 r.

Fot. UMWM.