Zapach pysznego jedzenia, dźwięk katarynki, kupiecki gwar… Jarmark Tumski już w najbliższy weekend [PROGRAM]

Najbliższy weekend w Płocku zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Od piątku do niedzieli będzie odbywała się bowiem 14. edycja Jarmarku Tumskiego oraz cykliczna impreza Dni Historii Płocka. Na turystów i płocczan czeka bogaty program, w którym znalazły się między innymi: występy artystyczne, wystawy, inscenizacje historyczne, koncerty, a także bogata strefa handlowa i kolekcjonerska.

W dniach 3-5 czerwca do Płocka przyjedzie blisko 350 wystawców z całej Polski. Teren Jarmarku Tumskiego podzielony zostanie na cztery strefy: handlową, kolekcjonerską, historyczną oraz dziecięcą. Kupcy swoje towary wystawią na kramach przy ulicach: Nowy Rynek, Tumskiej, Grodzkiej, Stary Rynek, a także na Plac Narutowicza.

W piątek, 3 czerwca, na scenie przy Muzeum Mazowieckim, punktualnie o godzinie 12:00, odbędzie się oficjalna inauguracja XIV Jarmarku Tumskiego. Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski przekaże na ręce ambasadora Jarmarku – Bohdana Kowalczyka symboliczne klucze do bram miasta. – Tego dnia uczcimy również słodkim tortem 785. rocznicę lokacji Miasta Płocka – zapowiada Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, organizator jarmarku. 

Pierwszego dnia imprezy strefa dziecięca, zlokalizowana na Starym Rynku, będzie przyciągała atrakcjami o tematyce „eco”. Do prowadzenia warsztatów i animacji zaproszono podmioty, które na co dzień promują edukację ekologiczną, dbają o czystość naszego miasta i gospodarkę odpadową. Mistrz segregacji, edukacja ekologiczna bez samochodu, gry i zabawy ekologiczne to tylko niektóre z propozycji PreZero PGK oraz PGO.

W tym samym czasie, razem z Komunikacją Miejską w Płocku organizatorzy zaproszą, aby przesiąść się do autobusu Komunikacji Miejskiej. Będzie można również odpocząć w strefie chill, napić się lemoniady oraz założyć PłocKartę, która niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Komunikacja Miejska uczestnikom jarmarku będzie towarzyszyła do niedzieli.

Szereg działań związanych z ekologią planuje przeprowadzić także Książnica Płocka. Na jej stoisku znajdą się ścieżki sensoryczne, będzie można stworzyć ekologiczne zakładki, origami oraz zabawki z surowców wtórnych, a także wziąć udział w zabawach ekologicznych takich jak kręgle ekologiczne czy kapsle. Książnica proponuje także udział w konkursach dotyczących np. segregacji śmieci czy w quizach z wiedzy ekologicznej. Dowiecie się też więcej o wolnej bibliotece i drugim życiu książki. Młodzieżowy Dom Kultury im. Króla Maciusia Pierwszego oraz Spółdzielczy Dom Kultury Płockiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej zorganizują ekologiczne warsztaty. W świat przyszłości i robotów przeniesie gości Akademia Robotica (warsztaty organizowane będą w godzinach 12-19, sobota-niedziela w godzinach 10-19).

W godz. 12-17 będzie można spotkać także osoby, które na co dzień dbają o nasze bezpieczeństwo. Na quizy, kolorowanki i spotkanie z Lwem Honorkiem zaprasza Straż Miejska. Z kolei na stoisku płockiego WOPR prezentowana będzie pierwsza pomoc oraz sprzęt ratowniczy, a także łódź ratunkowa.

– Na scenie zlokalizowanej na Starym Rynku rozpoczniemy aktywności już o godzinie 13. Zaprezentują się na niej artyści ze Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przybyli na Jarmark kataryniarze, Szkoła Tańca i Ruchu Falcon, Elizaweta Udarowa z MDK oraz solistki POKiS – Weronika Samoraj i Karolina Wiśniewska – wymienia POKiS. Na uczestników jarmarku o godz. 17 na scenie przed Ratuszem czekała będzie prawdziwa uczta muzyczna, która przeniesie słuchaczy w czasy Beatlesów. Dla fanów legendarnej grupy udostępniona będzie również wystawa w Muzeum Mazowieckim poświęcona ich twórczości.

W sobotę, 4 czerwca, Jarmark będzie można odwiedzić w godzinach 10-19. Na placu Narutowicza, z okazji Dni Historii Płocka, zaprezentuje się Mazowiecka Drużyna Miecława, stanie tam także kilka stoisk wystawienniczych. Oprócz tego, na Starym Mieście, uczestnicy wydarzenia będą świętować 200-lecie urodzin Ignacego Łukasiewicza. A już 4 i 5 czerwca w ramach podróży z Łukasiewiczem, za sprawą Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku oraz Zespołu Szkół Centrum Edukacji w Płocku, będzie można poznać tajniki pracy chemików oraz przeprowadzić masę ciekawych eksperymentów. Pokazy będą trwały przez cały dzień.

Do obchodów przyłączy się także Centrum Nauki Kopernik, które na sobotnie popołudnie przygotowało trzy ciekawe animacje, które odbędą się w dwóch turach – każda po półtorej godziny. Na pierwszy blok atrakcji organizatorzy zapraszają w godz. 12-13:30, a na drugi w godz. 14-15:30. Dużym zainteresowaniem z pewnością będą cieszyły się pokazy o tajemniczych nazwach: „Morskie opowieści o równowadze”, „Ciśnienie” oraz „Umysł Przyłapany”.

Podczas trwania Jarmarku Tumskiego nie zabraknie także kreatywnych inspiracji z Galerii Sztuki oraz Dzieci i Młodzieży POKiS. Warsztaty potrwają od godz. 12 do godz. 17. Jest też propozycja dla tych, którzy stawiają na sport. Przygotowana będzie specjalna strefa Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Płock, która czynna będzie w godzinach 12-18.

Wraz z przewodnikami Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej uczestnicy imprezy “otworzą drzwi historii”. W godzinach 12-16 oprowadzą oni chętne osoby po płockich instytucjach zlokalizowanych na terenie Starego Miasta. Będzie można zwiedzić Bazylikę Katedralną, Książnicę Płocką, Liceum Ogólnokształcące im. St. Małachowskiego, Muzeum Diecezjalne, Muzeum Mazowieckie, Muzeum Żydów Mazowieckich, Sąd Okręgowy, Spichlerz, a także Towarzystwo Naukowe Płockie. Wszystkie wejścia w ramach spacerów z PLOT są bezpłatne.

Dużo będzie się działo także na ustawionej na Starym Rynku scenie. Już o godz. 12:00 zaprezentują się przed nią kataryniarze z Polski oraz z Niemiec. O godz. 12:30 odbędzie się pokaz Grupy Tanecznej Mavilena. Miłośników cygańskich rytmów POKiS zaprasza na godz. 19:00 na XVII Międzynarodowy Festiwal Romów w Płocku. Wystąpią zespoły takie jak Krystiano & Romen, Romanca, Elena i Cygańskie Czary, Carmen i Przyjaciele oraz czeskie Imperio.

W niedzielę na Starym Rynku świętowany będzie Dzień Dziecka. Poza kontynuacją naukowych eksperymentów z Politechniką na najmłodszych czekać będzie nieodpłatne szaleństwo na dmuchańcach, warsztaty, pokazy i wiele innych atrakcji. W godzinach 12-16 dostępny będzie Zakątek Odkrywców, który przygotował dla kilka kreatywnych propozycji warsztatów. Tuż obok, od godz. 12:00, zajęcia prowadzić będzie także Młodzieżowy Dom Kultury im. Króla Maciusia Pierwszego oraz Galeria Sztuki Dzieci i Młodzieży POKiS. O godzinie 15 pałeczkę przejmie Grupa Kreatywna Tu mi Wolno i ich autorskie pomysły na połączenie wyobraźni z umiejętnościami manualnymi. Na scenie zaprezentują się: tenor Andrzej Jurkiewicz, Klub Karate Tradycyjnego Płock, kabaret Układ Koleżeński, MOVE Dance Studio, Studio Tańca Fame , a także zespoły muzyczne i chóry działające przy Spółdzielczym Domu Kultury PSM L-W.

W strefie historycznej na placu Narutowicza zagości miasteczko rycerskie, gdzie przez cały dzień odbywać się będą pokazy historyczne. Będzie możliwość obejrzenia pokazów walk rycerzy, szlachciców i artylerii, a każdy z uczestników będzie mógł wykazać się historycznymi umiejętnościami oraz wziąć udział w turnieju zabaw plebejskich, takich jak kołek kręciołek czy przeciąganie liny. Całość zostanie okraszona licznymi konkursami i opowieściami o historii, tańcach, broni i ucztowaniu.

– Wśród kramów uczestnicy znajdą także ten, w którym będzie można nabyć oficjalną monetę okolicznościową, jaką jest Brakteat protekcyjny Bolesława III Krzywoustego z 1136 r. Moneta wybita w limitowanej ilości jest oficjalną pamiątką XIV-go Jarmarku Tumskiego. Zgodnie z tradycją, historię tej niesamowitej monety poznacie dzięki tekstowi, zamieszczonemu na odwrocie certyfikatu oryginalności. Cena pamiątkowej monety to 20 zł. Będzie można ją kupić na stoisku promocyjnym POKiS, przy Muzeum Mazowieckim – wyjaśniają w POKiS. Nie zabraknie również tradycyjnej gazety Jarmarku – Kurjera Tumskiego, kolportowanego przez jarmarkowych gońców na ulicach Starego Miasta. Dzięki Kurjerowi będzie można zanurzyć się w historycznych ciekawostkach naszego miasta.

Przez cały czas trwania Jarmarku Tumskiego, w Muzeum Mazowieckim, można zwiedzać wystawę „The Beatles – Muzyka i Przeboje Wszech czasów” z prywatnej kolekcji Ambasadora XIV Jarmarku Tumskiego Bohdana Kowalczyka. Liczy ona ponad 300 eksponatów i składa się między innymi z płyt gramofonowych, płyt CD i DVD, kaset magnetofonowych, albumów i wydawnictw książkowych, plakatów, zdjęć, kart do gry a także…puzzli ! Wśród eksponatów znajdzie się perełka – tablica rejestracyjna, ze słynnego zdjęcia, na którym John Lennon, Paul McCartney, George Harrison oraz Ringo Starr przechodzą przez pasy. Dla zwiedzających dostępne będą również inne oddziały Muzeum Mazowieckiego m.in. otwarta niedawno w nowej siedzibie wystawa Art Deco.

Organizatorami Jarmarku są: Urząd Miasta Płocka, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów oraz Muzeum Mazowieckie. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Gazeta Wyborcza, Tygodnik Płocki, Dziennik Płocki, Radio Eska, Radiomixx, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Portal Płock, Radio Hit Włocławek oraz Radio Płock FM.

Jarmark Tumski odbywa się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika oraz Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego. Miasto Płock za dotychczasowe działania w zakresie upowszechniania kultury oraz za wyjątkowość wydarzeń planowanych na 2022 rok, uzyskało tytuł „Stolicy Kultury Mazowsza 2022 roku”. Jarmark Tumski współorganizowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.