Zamiast ogrodów światła były paczki dla płockich seniorów. Orlen podsumował świąteczną akcję

W tym roku środki finansowe zaplanowane na coroczną akcję Płockie Ogrody Światła zostały przeznaczone na świąteczne paczki żywnościowe dla seniorów z Płocka. Projekt powstał by wspomóc szczególnie osoby starsze i samotne, a cała akcja okazała się także pomocą dla płockich firm gastronomicznych, które – z racji obostrzeń – znalazły się w trudnej sytuacji finansowej.

W ramach przeprowadzonej akcji każdy senior powyżej 70 roku życia, mieszkający w Płocku, mógł zadzwonić pod specjalny numer telefonu i zgłosić chęć otrzymania paczki świątecznej z daniami wigilijnymi i świątecznymi, które były dostarczane prosto pod drzwi. Odzew płockich seniorów i ich opiekunów był ogromny. Akcja cieszyła się rekordowym zainteresowaniem. 5 dni, 6 konsultantów i  300 godzin rozmów telefonicznych łącznie. Tak wyglądał bilans specjalnego telecentrum, uruchomionego w celu przyjmowania zgłoszeń.

– Pracowaliśmy od 8:00 do 18:00 każdego dnia, od początku trwania akcji, tj. od 1 grudnia br. telefony nie milkły. Dołożyliśmy wszelkich starań, by zarejestrować jak najwięcej zgłoszeń. Pod dedykowanym do akcji numerem telefony odbierało sześciu konsultantów. Trzeba było dokładnie zapisać dane osób, ich adresy, wybrać dzień dostawy wraz z przedziałem godzinowym, przypomnieć, aby zgłaszający zanotowali najważniejsze informacje i opisać im formę dostaw – mówi Magda Adasiewicz-Jędrzejak, dyrektor Centrum Szkoleń i Eventów, przedstawicielka Centrum Edukacji Grupa ORLEN.

Łącznie przygotowanych zostało 3677 paczek, które 23 i 24 grudnia zostały dostarczone do płockich seniorów. Potrawy zostały przyrządzone i dowiezione przez 15 płockich firm gastronomicznych, w których łącznie 75 osób pakowało potrawy. Między innymi: zużyto 12 300 metrów folii do próżniowego pakowania potraw, 92 osoby rozwoziły paczki do płockich seniorów, wykorzystano 48.500 pojemników do zapakowania potraw. W każdej paczce znalazły się zarówno dania, których nie mogło zabraknąć na wigilijnym stole: pierogi z kapustą i grzybami, barszcz z pasztecikiem, śledzie, ryba czy sałatka jarzynowa, ale także ciasto i potrawy mięsne.

Akcja „Świąteczna paczka dla płockich seniorów” spotkała się z ciepłym i serdecznym przyjęciem najstarszych mieszkańców Płocka. Niektórzy z nich, spędzający święta samotnie, dzięki przygotowanej paczce, mogli zorganizować prawdziwą wigilię i poczuć klimat świąt. Inni nie musieli wychodzić z domu i stać w sklepowych kolejkach.

– Jestem  całkowicie sama. Mąż zmarł, a córka mieszka za granicą. Z powodu koronawirusa nie jesteśmy w stanie spotkać się w święta. Gdyby nie ta paczka, nie byłoby u mnie prawdziwej Wigilii, nie miałabym funduszy,  żeby to wszystko kupić oraz sił, żeby te potrawy ugotować – opowiadała pani Janina (l.74) z osiedla Łukasiewicza. – Dziękujemy, że ktoś jeszcze o nas pamięta w tych trudnych czasach, to dla nas bardzo ważne – dodał wzruszony, mieszkający po sąsiedzku pan Stanisław (l.80), który także otrzymał świąteczną paczkę.

Mimo decyzji o rezygnacji z corocznych Płockich Ogrodów Światła i przeznaczeniu środków finansowych na świąteczne paczki dla seniorów od 12 grudnia przy płockiej katedrze, nawiązując do świątecznego klimatu, stanęła ponad 10 metrowa choinka, rozświetlona tysiącami światełek.

Źródło i fot: PKN Orlen.