Stowarzyszenie zaDRZEWieni, grupa Płock Dla Drzew oraz Śmieciobranie Płock zapraszają na spacer po jednym z płockich wąwozów – Jarze Rzeki Brzeźnicy. – Będziemy odkrywać dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe naszego miasta. Opowiemy nieco o historii „Parowej” – jak potocznie płocczanie nazywają Jar Rzeki Brzeźnicy, opowiemy również o skarbach natury w tym miejscu – zachęcają organizatorzy. Spacer odbędzie się w sobotę 18 maja, start o godz. 10:00.
W 2002 roku Rada Miasta Płocka podjęła uchwałę o utworzeniu w tym miejscu Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego. Radni miejscy chcieli w ten sposób chronić to miejsce, podnieść jego wartości estetyczne, rekreacyjne, ale przede wszystkim utrzymać funkcję korytarza ekologicznego. Było też co chronić, bo oprócz pięknego olsu są tu piękne naturalne źródliska i masa gatunków ssaków, ptaków, owadów i roślin, w tym będąca pod ochroną jaszczurka zwinka (Lacerta agilis) oraz dwa gatunki trzmieli – trzmiel kamiennik i trzmiel ziemny.
W Jarze Rzeki Brzeźnicy zlokalizowano również, jedyne na Mazowszu, stanowisko popielicy – znajdującej się w Polskiej czerwonej księdze zwierząt oraz objętej konwencją berneńską. Jest też rokietnik pospolity – chroniony gatunek mchu, który otula pnie drzew w dolinie rzeki. To tu znajdują się również ruiny dawnych leżakowni i lodowni Browarów Maszewskich rodziny Schieferów (działających od 1866 roku). W browarach warzono m.in. piwa Lagrowe Superior, Dubeltowe, Maszewskie i Blado-Marcowe oraz niewielkie ilości portera.
Podczas spaceru o wartości przyrodniczej tego miejsca opowie Patryk Mieszkowicz – biolog środowiskowy, członek stowarzyszenia zaDRZEWieni w Płocku. Kontekst kulturowy, czyli historię związaną z ruinami w Jarze Rzeki Brzeźnicy otrzymamy „z pierwszej ręki” słuchając opowieści Pawła Schiefera – potomka rodziny płocko-maszewskich browarników.
Stowarzyszenie zaDRZEWieni zapraszają w sobotę, 18 maja, o godz. 10:00. Miejsce zbiórki: parking u zbiegu ulic Parowa-Szpitalna. Więcej o wydarzeniu na Facebooku
Spacer jest częścią projektu „DZiK – Dobrostan, Zarośla i Kultura” dofinansowanego ze środków miasta Płocka w ramach zadania publicznego KULTURA DLA KLIMATU realizowanego przez stowarzyszenie zaDRZEWieni w Płocku.
Fot. UMP.