Nie było tajemnicą, że politykom PiS zależało na tym, aby wybory prezydenckie odbyły się w niedzielę 28 czerwca. Dziś podczas konferencji prasowej marszałek Sejmu, Elżbieta Witek oficjalnie ogłosiła termin wyborów oraz kalendarz wyborczy.
Wyznaczone terminy są bardzo krótkie. Komitety wyborcze będą miały czas na rejestrację do 5 czerwca. Natomiast termin na zebranie przynajmniej 100 tysięcy podpisów upłynie 10 czerwca. Taki układ kalendarza wyborczego to problem dla Rafała Trzaskowskiego – jedynego nowego kandydata, który przystąpił do prezydenckiego wyścigu. Jeżeli dojdzie do drugiej tury, odbędzie się ona 12 lipca.
Przypomnijmy, że wybory prezydenckie miały się odbyć 10 maja w formie korespondencyjnej ze względu na panującą pandemię koronawirusa. Na co nie zgadzała się opozycja oraz – jak wynikało z sondaży – ogromna część Polaków.
Wybory 2020. Do kiedy może zapaść decyzja o głosowaniu wyłącznie korespondencyjnym w danym regionie?
Do 21 czerwca będzie możliwe wydanie przez Państwową Komisję Wyborczą na wniosek ministra zdrowia uchwały, w której zarządza się wyłączne głosowanie korespondencyjne na terenie co najmniej gminy lub jej części, jeśli na tym terenie nastąpiło nagłe i znaczące pogorszenie sytuacji epidemicznej.
Do 26 czerwca jest czas na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, którzy rozpoczęli podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po 5 dniu przed dniem wyborów.
Do 26 czerwca wyborcy głosujący korespondencyjnie w kraju będą mieli czas na wrzucenie kopert zwrotnych do nadawczych skrzynek pocztowych.
28 czerwca w godzinach od 7 do 21 odbędzie się głosowanie w lokalach wyborczych. Wtedy też możliwe będzie dostarczenie kopert zwrotnych (od głosujących korespondencyjnie) przez Pocztę Polską oraz urzędy gmin do właściwych obwodowych komisji wyborczych, możliwe będzie także dostarczenie kopert zwrotnych przez wyborców osobiście lub za pośrednictwem innych osób do właściwych obwodowych komisji wyborczych. [Źródło: PAP]