Wulgarny napis na pomniku poświęconym ofiarom Holocaustu

Na cmentarzu żydowskim w Płocku nieznani sprawcy namalowali wulgarny napis na pomniku poświęconym ofiarom Holocaustu. Na pobliskim murze pojawiły się również swastyki. Policja rozpoczęła już postępowanie w tej sprawie.

Zawiadomienie o wulgarnym napisie i swastykach na cmentarzu żydowskim złożyła osoba, która spacerując w pobliżu, zauważyła dewastację nekropolii – poinformował rzecznik płockiej policji Krzysztof Piasek. – W sprawie prowadzone jest postępowanie w kierunku art. 261 kodeksu karnego, czyli znieważenia pomnika. Nie wiadomo na razie, kiedy doszło do zdarzenia. Sprawę traktujemy bardzo poważnie – powiedział.

Zgodnie z art. 261 Kodeksu karnego, kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Wulgarny napis został wymalowany czerwoną farbą na monumencie upamiętniającym Żydów z Płocka, którzy zginęli w niemieckich obozach zagłady w czasie II wojny światowej. Pomnik znajduje się na cmentarzu żydowskim przy ul. Mickiewicza. Nekropolia powstała w połowie XIX wieku, a monument poświęcony ofiarom Holocaustu z napisem w języku hebrajskim: “Po Nich ja płaczę” został wzniesiony w 1949 r.

Przed II wojną światową w Płocku mieszkało około 9 tys. osób pochodzenia żydowskiego. Stanowiły jedną trzecią mieszkańców miasta. Holokaust przeżyła nieliczna grupa, która w większości opuściła miasto, emigrując pod koniec lat 50., a następnie 60. XX wieku, głównie do Izraela i USA. Płoccy Żydzi stanowili jedną z najstarszych społeczności żydowskich na ziemiach polskich – tuż przed wybuchem II wojny światowej przygotowywali się do obchodów 700-lecia osiedlenia się w tym mieście.

Źródło: 
Fot: Shutterstock