To przede wszystkim dobre wieści dla pacjentów onkologicznych, którzy do tej pory szukali świadczeń poza Płockiem. Od najbliższego poniedziałku, 7 października szpital na Winiarach udostępni refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia usługi radioterapii.
Przypomnijmy, że Zakład Radioterapii mieści się w nowo wybudowanym budynku Centrum Onkologii w pobliżu głównego budynku szpitala. Oprócz Zakładu Radioterapii, który ulokowany jest na parterze, mamy tu również – na pierwszym piętrze – Oddział Onkologiczny wraz z Pododdziałem Radioterapii oraz Poradnię Onkologiczną.
– W ramach radioterapii oferujemy najbardziej aktualne metody napromieniowania, które skracają czas leczenia i zmniejszają ryzyko powikłań. Oferujemy najnowszej generacji aparaturę medyczną, a metodę leczenia dla każdego pacjenta ustalamy indywidualnie – informują w płockim szpitalu.
Zapraszają wszystkich pacjentów zainteresowanych świadczeniami do kontaktu osobistego do rejestracji w Centrum Onkologii w godzinach 7.30- 15.00, lub telefonicznego: 24 364 66 35, 24 364 62 94
Wreszcie się dokonało…
Zadanie było trudne, ponieważ należało pozyskać odpowiednią kadrę. Centrum Onkologii to inwestycja za potężne pieniądze z budżetu samorządu Mazowsza. A powstanie trzykondygnacyjnego budynku to jedno, jego wyposażenie w kosztowną aparaturę medyczną – to drugie. We wrześniu ub. r., tuż po odebraniu gotowego budynku, marszałek Adam Struzik podkreślał, że ten obiekt powstał “nie dla zarządu województwa, tylko dla zdrowia ludzi”. Na tamtym etapie mówiło się o wydanych 123 mln zł, kilka miesięcy później już o 140.
Walka przez ponad dekadę
Czy ktoś jeszcze pamięta, że w 2013 r. na działce dzierżawionej od szpitala ośrodek chciała budować spółka Radiology Therapeutic Center Poland? Albo zapewnienia Wioletty Kulpy, dzisiejszej posłanki, a wówczas, w 2018 r., miejskiej radnej Prawa i Sprawiedliwości i kandydatki na prezydenta Płocka, że jej wybór na to stanowisko doprowadzi – z pomocą Orlenu – do powstania Miejskiego Centrum Diagnostyki i Profilaktyki Onkologicznej? Jedno i drugie skończyło się na intencjach i zapowiedziach.
Później, w 2019 r., Orlen zainicjował w Warszawie, przy współpracy z tamtejszymi ośrodkami medycznymi, program dotyczący profilaktyki, diagnostyki i leczenia nowotworów oraz chorób układu oddechowego mieszkańców Płocka i powiatu płockiego. Rozmowy na jego temat z Łukaszem Szumowskim, ówczesnym ministrem zdrowia, miały rozpocząć się w lutym 2019 r. Tak wyszło, że we wrześniu Szumowski został ogłoszony jedynką listy PiS w okręgu płocko-ciechanowskim w wyborach parlamentarnych. A ten na antenie radia RMF wypowiedział się, że był pomysł powstania w Płocku filii warszawskiego centrum onkologii, ale to marszałek mu podziękował, ponieważ wolał podpisać umowę z prywatną firmą (chodziło o NU-MED). Urząd marszałkowski odbijał piłeczkę, że nigdy nie było takiej propozycji ze strony ministerstwa.
Co więcej w tym samym czasie, kiedy ta dyskusja rozgorzała, była już znana data wmurowania kamienia węgielnego pod ośrodek. Niestety, i tym razem nic nie wyszło. Firmie nie udało się znaleźć inwestora lub udziałowca, który wspomógł by te starania finansowo. Finalnie realizacji Centrum Onkologii podjął się samorząd województwa mazowieckiego.
Fot. Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku