Przebywający w Płocku wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski sprawdzał, jak przebiegają prace przy wzmacnianiu skarpy wiślanej od Hotelu Starzyński do fary oraz przy remoncie Kamery Pruskiej, będącej siedzibą delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.
Wzmacnianie skarpy wiślanej podzielono na dwa etapy. Pierwszym było umocnienie odcinka za farę, gdzie do wykonania pozostały już tylko zaplanowane na wiosnę nasadzenia roślin. W tej części skarpy wykonano kanalizację deszczową, a aktywne osuwisko przy hotelu zostało ustabilizowane. Do końca czerwca ma być ułożona nawierzchnia i nasadzona zieleń, zabezpieczająca skarpę.
Do tej pory na prace przy skarpie wiślane wydano około 6,5 miliona złotych. Aż 3 mln to pieniądze pochodzące z rezerwy ministra administracji i cyfryzacji, przeznaczonej na likwidację osuwisk, które trafiły do Płocka dzięki wojewodzie. Niewykluczone, że dotacja będzie jeszcze większa. – Możecie liczyć na 450 tysięcy złotych na nasadzenia zieleni. W procedowaniu jest też wniosek o dofinansowanie drugiego etapu umacniania płockiej skarpy z rezerwy osuwiskowej – mówił wojewoda Jacek Kozłowski. – Wystąpię do ministerstwa o wsparcie z budżetu państwa na umocnienie tego najpiękniejszego miejsca w województwie mazowieckim.
Andrzej Nowakowski tłumaczył, że wykonanie nowej nawierzchni alejek jest wprawdzie najbardziej widoczną, ale nie najważniejszą częścią wykonanych do tej pory prac. – Większość robót prowadzono pod ziemią – mówił Andrzej Nowakowski. – Polegały one m.in. na uszczelnieniu cieków wodnych, które drenowały skarpę i groziły osuwiskiem. Na odcinku, na którym przeprowadziliśmy remont, skarpa jest stabilna i zabezpieczona na wiele lat.
Jacek Kozłowski wizytował również remontowaną od dwóch lat Kamerę Pruską czyli zabytkowy gmach, w którym mieści się siedziba delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. – Pieniądze na remont pochodzą z budżetu województwa mazowieckiego. Do tej pory wydaliśmy 8 milionów złotych – mówił Andrzej Nowakowski. – Na ten rok mamy zapewnionych 7 milionów.
W 2015 roku wykonane mają być wszystkie instalacje. Planowany jest też montaż windy, dzięki której budynek przystosowany będzie dla potrzeb osób z dysfunkcjami ruchu.
Wojewoda mazowiecki zapewnił, że w przyszłorocznym budżecie województwa na remont Kamery Proskiej zarezerwuje 3,5 mln zł. Będzie można dzięki temu ogłosić przetarg na dokończenie robót, które planowane jest na połowę 2016 roku.