Włóż kopertę do lodówki. „Koperty życia” w powiecie

Niespełna cztery miesiące wystarczyły, aby „Koperty życia” z miasta Płocka przeniosły się na powiat. We wtorkowe przedpołudnie, 19 października Starostwo Powiatowe przekazało tysiąc kopert dla mieszkańców powiatu płockiego.

W czerwcu tego roku „Koperty życia” trafiły w ręce, a właściwie do lodówek, płocczan. Akcję w Płocku nagłośniła radna Daria Domosławska. Sam pomysł kopert ratujących życie narodził się w Anglii. Pierwszym polskim miastem, które je wprowadziło do obiegu było Wejherowo. Teraz trafiły do osób starszych i samotnych z powiatu płockiego.

– Dzisiaj prosimy państwa o przekazanie „Kopert życia”, które pozwolą ratownikom medycznym na szybką interwencję. Informacje zawarte w kopercie mogą uratować życie osób żyjących samotnie. Akcję profilaktyczną realizujemy w ramach Ochrony Zdrowia Psychicznego – mówiła do zgromadzonych w starostwie Małgorzata Struzik, dyrektor Wydziału Edukacji Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Płocku. Po krótkim przemówieniu Małgorzaty Struzik, jej asystentka zaprezentowała, jak należy obejść się z kopertą, aby była dobrze zabezpieczona i nie uległa zniszczeniu.

O co chodzi z „Kopertami życia”? Przedsięwzięcie w sumie jest bardzo proste. Koperta zrobiona jest z folii, która nie wchłania wody. W środku znajduje się ankieta, zawierająca najważniejsze dane osoby, która potrzebuje pomocy ratownika medycznego:imię, nazwisko, pesel, grupa krwi, kontakt do członka rodziny lub opiekuna, na co choruje pacjent, gdzie w domu przechowuje dokumentację medyczną, czy chory jest uczulony na leki, jakie leki przyjmuje, informacje o przebytych urazach, wypadkach i operacjach, czy osoba ma wszczepione implanty elektroniczne oraz kontakt do lekarza, u którego się leczy.

Na kopercie znajduje się specjalna naklejka z napisem „Koperta życia”. W kopercie znajdziecie także magnes na lodówkę z napisem „Tu znajduje się koperta życia”. Tak oznakowana lodówka jest sygnałem dla ratowników medycznych, że w tym właśnie miejscu znajdą podstawowe informacje, które być może, pomogą uratować czyjeś życie. Co bardzo ważne, ankietę należy aktualizować za każdym razem kiedy coś zmieni się w leczeniu. Koperta w lodówce, to nic innego jak błyskawiczny dostęp do informacji o pacjencie. A dlaczego akurat w lodówce? Bo lodówka jest widoczna i znajduje się w każdym domu czy mieszkaniu.

Starostwo powiatowe przekazało koperty do poszczególnych gmin za pośrednictwem przedstawicieli kół Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. Każda osoba obecna na spotkaniu otrzymała 20 kopert do rozpropagowania w swojej miejscowości. Pierwsze „Koperty życia” w powiecie są skierowane głównie do osób starszych, samotnych i chorych. Wszystkie osoby, które odbierały koperty ze starostwa, i z którymi udało nam się porozmawiać były zachwycone pomysłem.

Gdzie zdobyć „Kopertę życia”? Na razie jedynie w starostwie w Wydziale Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych w Płocku przy ulicy Bielskiej 59. – Jednak jeśli będzie zainteresowanie chcemy także by trafiły do Ośrodków Zdrowia w poszczególnych gminach – tłumaczyła nam Małgorzata Struzik.

Zgadzamy się z pomysłem „Kopert życia”. Nawet mu bardzo dopingujemy od samego początku. Jednak „Koperta życia” powinna się znaleźć w każdej lodówce, w każdym domu gdzie przebywa osoba chora. Nie koniecznie 65+. Wielu lekarzy Pogotowia Ratunkowego pewnie zgodzi się z nami, że często osoby młode przyjmują leki od nadciśnienia, leki nasercowe, czy onkologiczne. W sytuacji kiedy osoba traci przytomność w domu, bliscy wpadają w panikę, nie są w stanie wielokrotnie wytłumaczyć ratownikowi medycznemu jakie leki zażywa chory-zwyczajnie w stresie się tego nie pamięta. A jak wiemy ludzkie życie jest wartością nadrzędną, a wydrukowanie „Koperty życia” trwa chwilę i kosztuje niewiele. Zatem drodzy włodarze miasta, powiatu czy poszczególnych gmin dbajcie o swoich mieszkańców. Chrońcie ich życie.

LR.