Władysław Kosiniak – Kamysz: Polacy zostali wprowadzeni w błąd ‘niebieską teczką’ [FOTO]

– Polscy seniorzy zapłacili już swoje podatki, pracując ciężko przez wiele lat. Podatki od seniorów państwo już zabrało, teraz niech da im godną emeryturę. Nie jest łatwo z budżetem i nie jest łatwo podnosić emerytury, ale zastosowanie mechanizmu zwalniające z podatku jest dzisiaj chyba najprostszym krokiem i bardzo pomoże tym, którzy mają najniższe świadczenia – tłumaczył prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, Władysław Kosiniak – Kamysz w Płocku.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Spółdzielczym Domu Kultury prezesowi Ludowców towarzyszyli poseł na Sejm RP Piotr Zgorzelski, wicemarszałek województwa łódzkiego, Dariusz Klimczak, starosta płocki Mariusz Bieniek, przewodniczący rady powiatu Lech Dąbrowski oraz dyrektor delegatury urzędu marszałkowskiego w Płocku, Tomasz Kominek.

Władysław Kosiniak-Kamysz głównie mówił o polityce prorodzinnej, która jest mu szczególnie bliska – w latach 2011 -2015 był ministrem pracy i polityki społecznej w rządzie Donalda Tuska – następnie w rządzie Ewy Kopacz. Podczas spotkania z dziennikarzami omówił wiele spraw dotyczących polskich emerytów i rencistów. – Widoczne są efekty działań poprzedniego i obecnego rządu, dotyczące opieki nad dziećmi, np. Karta Dużej Rodziny czy program 500 plus. Szkoda, że w ostatnim czasie zapomniano o dziadkach. Jest pamięć o dzieciach, widać – nie ma pamięci o seniorach – podkreślił. – Uważamy, że emerytury i renty powinny być zwolnione z podatku – stwierdził prezes PSL.

Wspomniał również, że ostatnia podwyżka rent i emerytur była skandalicznie niska – najniższa od ośmiu lat. – Rozjechała się wartość emerytury z wartością płacy minimalnej. Minister Morawiecki chwali się nadwyżką w budżecie, niech zatem przeznaczy te pieniądze na specjalne dodatki dla emerytów i renistów – podkreślił. – W tej chwili płaca minimalna jest dwa razy wyższa niż wartość minimalnej emerytury. To jest wielkie wyzwanie dla rządu i dla opozycji. My je podejmujemy.

Oświadczył także, że PSL opowiada się za zniesieniem opodatkowania rent i emerytur. – Renty i emerytury powinny być zwolnione z podatku. Świadczenia powinny być tej wartości, która daje szanse na godne życie. Przygotowujemy projekt regulacji, dotyczący zniesienia opodatkowania rent i emerytur – oświadczył Kosiniak – Kamysz.

Z tego co mówił podczas spotkania z dziennikarzami były minister, ludowcy myślą nie tylko o znaczących zmianach w emeryturach i rentach. Partia przygotowuje cały pakiet ustaw. Jedna z nich dotyczy wprowadzenia i proponowanych zmian ograniczających kompetencje samorządu. Kosiniak – Kamysz uważa, że należy bronić polskiego samorządu.  – Należy bronić samorządności – dorobku 27 lat Polski lokalnej, ale również wartości jaką jest podejmowanie decyzji tu gdzie się mieszka, a nie w Warszawie – na jednej ulicy. Zatrzymamy każdą złą ustawę, która niszczy samorząd. Odwrócimy w kolejnej kadencji – zapewniał szef ludowców.

Partia z zieloną koniczyną w logo przygotowuje również projekt ustawy dotyczący pracy sezonowej w rolnictwie. Zmiany, które proponują ludowcy mają obejmować wszystkich zatrudnianych w rolnictwie pracowników, w tym także Ukraińców. – Tą ustawą chcemy wyjść naprzeciw bolączkom rolników, którzy nie są w stanie zatrudniać na umowę o pracę mieszkańców z Ukrainy. W projekcie ustawy wyodrębniono rolnictwo, ogrodnictwo i leśnictwo.  – Potrzeba sezonowości pracy w tych sektorach jest ogromna. A nam chodzi o to, aby umowa o pracę była, jak najprostsza. Myślimy o takim ryczałcie na ubezpieczenie, szczególnie wypadkowe i zdrowotne. Myślimy też o możliwości powtarzalności tej sezonowości pracy, żeby związać pracownika sezonowego z jednym gospodarzem, żeby on też miał poczucie stabilności – tłumaczył.

– Już dzisiaj trzeba mieć przygotowany pakiet ustaw. Polacy zostali wprowadzeni w błąd “niebieską teczką” “zielona teczka” będzie pełna ustaw – podkreślił na koniec prezes PSL.

Władysław Kosiniak – Kamysz gościł w naszym mieście w czwartek, 30 marca. Wizyta była bardzo pracowita. Rozpoczęła się w Starostwie Powiatowym, następnie w Spółdzielczym Domu Kultury gość rozmawiał z dziennikarzami. Potem spotkał się z seniorami, później z samorządowcami aby zakończyć wizytę w Muzeum Mazowieckim podczas inauguracji Forum Myśli Społecznej.

Fot. Mateusz Lenkiewicz.