Wieś licząca niespełna 2 tys. mieszkańców zostanie miastem? Na początek wypowiedzą się mieszkańcy

Na razie Rada Gminy Staroźreby podjęła uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami gminy w sprawie nadania statusu miasta miejscowości Staroźreby. 

– Tym samym rozpoczynamy cykl rozmów i debaty nad tym, co możemy zyskać dzięki tej zmianie. Miejscowość Staroźreby stale się rozbudowuje, przybywa nam mieszkańców, a sama zmiana z wsi na miasto niesie za sobą same korzyści – uważa wójt gminy Kamil Groszewski.

Wskazuje na plusy takiej zmiany: ułatwienie w pozyskiwaniu funduszy europejskich nie tylko tych adresowanych do obszarów wiejskich, rozwój pod względem urbanistycznym, poprawa przestrzeni publicznej oraz podniesienie atrakcyjności Staroźreb w oczach ludzi młodych, którzy chcieliby tu zamieszkać. Wójt liczy również na zwiększenie zainteresowania inwestycjami już na terenie miasta, a nie wsi. 

Czy stosowny wniosek zostanie przekazany do Rady Ministrów, do której należy ostateczna decyzja? Podobne rozporządzenia zapadają co roku. Tak było już np. z Sannikami, Bodzanowem czy z Czerwińskiem nad Wisłą. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów jest corocznie  do końca lipca publikowany na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji. Zmiany wchodzą w życie z dniem 1 stycznia roku następnego.

Teraz wszystko w gestii mieszkańców Staroźreb, którzy wypowiedzą się o ewentualnym przekazaniu wniosku podczas konsultacji społecznych. Wyniki zostaną przedstawione gminnym radnym, będą również umieszczone na tablicy ogłoszeń i na stronie internetowej Urzędu Gminy.

Zmiana statusu oznaczałaby, że władzę sprawowałby burmistrz miasta, a nie wójt gminy. Mieszkańców poinformowano, że nie dojdzie do rozrostu administracji czy zwiększenia kosztów stałych. Do pokrycia byłyby koszty jednorazowe dotyczące zmiany nazw organów samorządowych na pieczęciach i tablicach urzędowych.

Staroźreby liczą 1904 mieszkańców (najmniejsze polskie miasta liczą 300-500 mieszkańców). A jak czytamy w uchwale Rady Gminy, są centrum gospodarczo-administracyjnym gminy Staroźreby (pow. płocki). Tu mieści się Urząd Gminy, Zespół Szkolno-Przedszkolny, są placówki służby zdrowia, apteki, gabinety stomatologiczne, placówki handlowe i usługowe, zakłady produkcyjne, poczta, banki, posterunek policji, mają też mieszkańców zaangażowanych w działalność Ochotniczej Straży Pożarnej włączonej do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Miejscowość jest skanalizowana i zgazyfikowana, powstał wodociąg. Co więcej, czytamy w tej samej uchwale, „sposób zagospodarowania centrum Staroźreb nosi typowe cechy dla przestrzeni miejskich: utwardzone place publiczne, ulice, chodniki, parkingi”, przestrzeń ta jest oświetlona. 

Fot. Screen z  Google Maps