Kolorowe pisanki, wielkanocne króliczki, kurczaczki i cała masa innych ozdób. Do tego ciekawe warsztaty, podczas których własnoręcznie można było wykonać świąteczną czy kartkę okolicznościową. Mowa o I Jarmarku Wielkanocnym, który odbył się w Wiączeminie Polskim.
A dokładnie to Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w sobotę zaprosił mieszkańców na świąteczne zakupy i imprezy towarzyszące. Uczestnicy chętnie brali udział w warsztatach, podczas których można było wykonać palmę z gałązek wierzbowych, oklejankę gąbińską i łowicką czy kartkę wielkanocną. Uczestnicy tworzyli także pisanki ozdabiane miniaturowymi i misternymi wycinankami, które dawniej służyły również do ozdabiania wiejskich izb.
W wiączemińskim kościele nie brakowało chętnych do oglądania wystawy fotograficznej „Wielkanoc na Mazowszu. Chodzenie za polem”. Jedną z atrakcji był też koncert pieśni wielkopostnych, wielkanocnych i dyngusowych w wykonaniu Warmińsko-Mazowieckiej Kompanii Śpiewaczej. Przy okazji jarmarku oczywiście można było zwiedzać skansen.
Przypomnijmy. Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim jest obecnie najmłodszym tego typu muzeum w naszym kraju. Dla zwiedzających udostępniono obiekt jesienią ubiegłego roku. Skansen poświęcony jest osadnictwu olenderskiemu nad Wisłą, jest jedyną tego typu instytucją na Mazowszu.
Fot. Jacek i Bartek Łukaszewscy.