Wielka historia dzieje się na naszych oczach. PiS po 8 latach traci władzę. Premier Donald Tusk: Dziękuję Polsko!

– Chcę podziękować Polkom i Polakom. Dziękuję Polsko, to wspaniały dzień, nie dla mnie, a dla tych wszystkich, którzy przez te długie lata głęboko wierzyli, że jeszcze będzie lepiej, że przegonimy mrok, przegonimy zło. To się stało – powiedział z mównicy sejmowej Donald Tusk, tuż po wyborze na premiera przez demokratyczną większość.

Poniedziałek, 11 grudnia 2023 roku, to dzień, który przejdzie do historii Polski. Polacy byli świadkami “dnia dwóch premierów”.

W godzinach porannych premierem był jeszcze Mateusz Morawiecki. O godz. 16:17 Sejm większością głosów zdecydował o odwołaniu polityka z funkcji. Tym samym Polki i Polacy za pośrednictwem swoich sejmowych przedstawicieli po 8 latach odsunęli Prawo i Sprawiedliwość od władzy.

Natomiast wieczorem, tuż przed godz. 19. posłanki i posłowie zdecydowali, że na urząd premiera powołują Donalda Tuska. “Za” kandydaturą Donalda Tuska głosowało 248 posłów, przeciw było 201. Nikt nie wstrzymał się od głosu. – Chcę podziękować Polkom i Polakom. Dziękuję Polsko, to wspaniały dzień, nie dla mnie, a dla tych wszystkich, którzy przez te długie lata głęboko wierzyli, że jeszcze będzie lepiej, że przegonimy mrok, przegonimy zło. To się stało – mówił z sejmowej mównicy tuż po wyborze.

We wtorek, 12 grudnia, o godz. 10 premier Donald Tusk wygłosi w Sejmie expose. Polityk przedstawi również skład nowego rządu, wraz z wnioskiem w sprawie wyboru Rady Ministrów. Następnie odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla nowego rządu, które w tym przypadku, jest już formalnością. Zaprzysiężenie Donalda Tuska na premiera oraz nowej Rady Ministrów odbędzie się w środę, 13 grudnia, o godz. 9:00 przez prezydenta RP Andrzeja Dudę w Pałacu Prezydenckim.

Fot. Facebook Premiera Donalda Tuska (zdjęcie powstało tuż po głosowaniu w Sejmie, podczas którego demokratyczna większość zdecydowała o wyborze polityka na Prezesa Rady Ministrów).