Widowisko, które rozdziera…niebo [Foto]

Czy widzowie tak kochają folklor i tradycję? Wiele osób z niedowierzaniem pokiwa głową. Zatem co sprawia, że zespół „Mazowsze” przez 65 lat swojego istnienia jest wciąż oklaskiwany, a ich koncerty przyciągają tłumy? Gdzie tkwi tajemnica niesłabnącej popularności zespołu?

Wbrew pozorom odpowiedź jest bardzo prosta. W nich jest siła, w nich jest moc! Taniec, śpiew, muzyka – tam po prostu wszystko jest doskonałe. W miniony weekend, 16 i 17 stycznia w Mateczniku „Mazowsza” w Otębusach odbyły się dwa Koncerty Noworoczne zespołu. Pomimo mrozu i śniegu ponad pięciuset osobowa widownia w sali koncertowej tak w sobotę, jak i w niedzielę była wypełniona po brzegi.

W ponad dwugodzinnym programie koncertu zespół zaprezentował orkiestrę, chór i balet. Publiczność oklaskiwała tańce z różnych regionów Polski, a także kolędy i przyśpiewki. Wszystko osłodzone doskonałym podkładem muzycznym w wykonaniu orkiestry symfonicznej pod batutą Jacka Bonieckiego.

Podczas Koncertu Noworocznego odbyła się także premiera „Kujawiaka z oberkiem” w świetnej choreografii Wioltetty Milczuk. Jednak nie tylko ten taniec zasługiwał na uwagę. Ze sceny cały czas płynęła energia, radość i uśmiech. To nawet trudno nazwać tańcami – to było rewelacyjne widowisko. Na dodatek wielobarwne i radosne, biorąc pod uwagę stroje tancerek, tancerzy i chórzystek. – Taki strój łowicki potrafi ważyć nawet 14 kilogramów – mówił nam jeden z artystów. Siedząc na widowni wydaje się to nie do uwierzenia, ponieważ tancerze i tancerki poruszają się z taką lekkością, jak gdyby byli ubrani w pióra. W niedzielny wieczór publiczność podziękowała zespołowi, bardzo długo trwającą owacją na stojąco.

– Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Nazwa zespołu wywodzi się od centralnego regionu Polski – Mazowsza, jednak repertuar “Mazowsza” szybko rozszerzył się o folklor innych regionów. Dziś w dorobku zespołu znajdują się opracowania sceniczne 42 z nich – czytamy na stronie inetrnetowej zespołu.

Przypomnijmy,oficjalnie “Mazowsze” powołał do życia dekret Ministerstwa Kultury i Sztuki 8 listopada 1948 roku, polecający Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego, którego zadaniem miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy, oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach wsi mazowieckiej i regionalnej tradycji artystycznej. Zespół bardzo szybko zdobył serca Polaków i wyruszył na podbój świata. I tak jest do dziś. Fenomen najstarszego polskiego zespołu ludowego to siła muzyki, słów i tańca oparta na głębokich, polskich tradycjach.

Polecamy obejrzeć naszą bogatą galerię z koncertu. Zdjęcia wykonał znany płocki fotograf Jan Drzewiecki.