Ważne wydarzenia w Muzeum Żydów Mazowieckich

Dwa wykłady urodzonego w Płocku Jakuba Gutermana oraz Marsz Pamięci ulicami Płocka połączony z uroczystym odsłonięciem świętej szafy aron-ha-kodesz to wydarzenia, których w tym tygodniu nie można pominąć, planując udział w wydarzeniach kulturalnych.

Jakub Guterman na środę 25 lutego przygotował wykłady Młodzież współczesnego Izraela i Moje dwie Ojczyzny: Polska i Izrael. Na pierwszy z nich MŻM zaprasza o 12.00, na drugi – o 18.00.

Urodzony w Płocku w 1935 roku Jakub Guterman podczas drugiej wojny światowej, po likwidacji płockiego getta, został przesiedlony wraz z rodzicami do obozu w Działdowie, a później do dystryktu radomskiego, skąd przedostał się na aryjską stronę. Gdy skończyła się wojna, wróci do miasta, w którym przyszedł na świat. Uczył się w Jagiellonce. W 1950 roku wyjechał do Izraela. Stworzył ilustracje do około 170 książek, tłumaczy literaturę i poezje dla dzieci. Nie zapomina o swoim rodzinnym mieście, do którego chętnie wraca. Tak często, jak pozwalają mu na to czas i liczne obowiązki.

W Płocku mieszkałem na ulicy Sienkiewicza 62, w dwurodzinnym domku przy seminarium duchownym. Gmina żydowska była bardzo prężna, dobrze zorganizowana, z własną gazetą, teatrem, szpitalem na dobrym poziomie, domem starców, szkołami. Czułem, że rodzice niezmiernie mnie kochają. I nie tylko rodzice, również dziadkowie, kuzyni i tak dalej – mówił Jakub Guterman Rafałowi Kowalskiemu na potrzeby książki o płocczanach pochodzenia żydowskiego. – Prawie naprzeciwko nas był zaczarowany sad mojej ciotki, w którym było wszystko, czego dusza pragnęła. Tam był agrest, porzeczki, czereśnie, wiśnie, gruszki, jabłka. Była biała koza i duży czarny pies. Zaczarowany rajski sad mego dzieciństwa.

Dzień później, w czwartek 16 lutego o 16.30 w Muzeum Żydów Mazowieckich odsłonięta zostanie święta szafa aron-ha-kodesz. Na 17.00 zaplanowane zostało rozpoczęcie Marszu Pamięci ulicami Płocka, który ma być hołdem złożonym płockim Żydom, wypędzonym z naszego miasta przez Niemców między 21 lutego a 1 marca 1941 r. Pochód rozpocznie się przed siedzibą Muzeum Żydów Mazowieckich, a następnie przejdzie ulicami Kwiatka, Tumską, Nowym Rynkiem, Obrońców Westerplatte. Zakończy się na cmentarzu żydowskim przy ul. Mickiewicza, gdzie zapłoną świece, a później odmówione zostaną modlitwy.