Bractwo Brąsów zaprasza do udziału w bezpłatnym badaniu krwi PSA mężczyzn biorących udział w akcji Brąstopad 2014.
W pierwszych dniach listopada uczestnicy akcji odłożyli do szuflady wszelkie urządzenia golące – maszynki zwykłe i elektryczne, brzytwy i żyletki, aby przez 30 dni zapuszczać najbujniejszą Brodę i Wąsy (czyli Brąsy).
Mężczyźni z różnych zakątków naszego globu przez ten nieskomplikowany gest chcą zakomunikować, że warto zadbać o własne zdrowie. Płockie Bractwo Brąsów, w porozumieniu ze Szpitalem Świętej Trójcy, zaprasza do bezpłatnych badań PSA.
PSA (z angielskiego Prostate Specific Antigen) jest badaniem ilości we krwi swoistego dla prostaty antygenu. Marker jest swoisty dla tkanki prostaty, ale nie dla raka. Jego podwyższony poziom ma około 20 procent mężczyzn, którzy nie chorują na nowotwory. Jest jednak niezwykle ważny w diagnostyce i terapii traka prostaty. Prawidłowa wartość stężenia PSA to 0-4,0 ng/ml. Przekroczenie wartości maksymalnej jest wskazaniem do dalszych badań, między innymi do biopsji prostaty.
Z wiekiem mężczyzny PSA również rośnie. Poziom PSA w surowicy wzrasta również przy ejakulacji. Dlatego chcący się przebadać mężczyzna powinien przez 48 godzin zachować wstrzemięźliwość seksualną.
Podwyższona wartość PSA może wynikać z łagodnego przerostu lub stanu zapalnego stercza. Może jednak wiązać się także z rakiem prostaty, wymagającego jak najszybszego rozpoczęcia terapii. Odpowiednio prowadzonego leczenia wymagają jednak także łagodny przerost prostaty i jej stan zapalny.
W badaniach mogą wziąć udział mężczyźni, uczestnicy akcji Brąstopad 2014 oraz na co dzień noszący wąsy lub brodę. Wszystkie osoby, które spełniają powyższy warunek, mogą zgłosić się najpierw do Bractwa Brąsów za pośrednictwem strony na facebooku (www.facebook.com/bractwobrasow) lub mailowo na badaniabractwa@gmail.com. W treści wiadomości prosimy podać swoje dane osobowe. Każda osoba otrzyma wiadomość zwrotną potwierdzeniem.
Bractwo zapisy prowadzi do końca listopada lub do wyczerpania limitu (100 osób). 1 grudnia lista zostanie wysłana do laboratorium przy ul. Kościuszki 28, gdzie osoby zainteresowane (po podaniu swoich danych) będą miały pobraną krew na PSA. Przy prawidłowym rezultacie wracamy do domu, przy zmianach w wyniku wykonana będzie konsultacja i dalsze zalecenia lekarskie.