W poniedziałek, 22 lutego odbyło się spotkanie skierowane do nauczycieli, a poświęcone literaturze. Organizatorami wieczoru była Biblioteka Pedagogiczna w Płocku oraz Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Płocku.
Pierwszą część spotkania stanowiła prelekcja pt.„Lektura (nie)obowiązkowa. Szkolne spotkania z książką.”, którą prowadziła Anna Krusiewicz – nauczyciel, konsultant Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w zakresie języka polskiego, historii i wos. W swojej prelekcji zwróciła uwagę na zmieniające się kulturowe nawyki czytelnicze oraz na źródła tego procesu. Podpowiadała zgromadzonym na sali nauczycielom, jak budować społeczność czytających. Przekonywała również do traktowania szkolnej lektury jako punktu wyjścia do wspólnego odkrywania niezwykłości świata.
Drugą część wieczoru stanowiło spotkanie z Leszkiem Skierskim autorem książki „Niepokorna” oraz bohaterką jego książki – płocką poetką Wandą Gołębiewską. Nauczyciele mieli niezwykłą okazję aby przeżyć sentymentalną podróż do czasów młodości znanej płocczanki, poznać tytuły książek, które zadecydowały o jej wyborach życiowych oraz inspirowały jako poetkę. Niezwykle ciekawe były opowieści o Płocku z dawnych lat. Nikt z zebranych nie wiedział, że przysmakiem były kiedyś kostki cukru z makiem, które bohaterka spotkania razem z siostrą kupowały w budce z piwem na ulicy Tumskiej. Na pewno inspirujące były też jej wspomnienia o nauczycielskiej pracy, jak choćby historia pisania z uczniami listów do Czesława Miłosza.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa poświęcona Wandzie Gołębiewskiej i jej twórczości. Integralną częścią wystawy są akwarele Tadeusza Budka (1917-1943), nauczyciela, wuja poetki, który zginął w Oświęcimiu. Akwarele pochodzą z lat 30. XX wieku i stanowią cenną pamiątkę rodzinną. Specjalnie na tę okazję przybyli członkowie rodziny Budków. Jak powiedziała podczas spotkania poetka, był to historyczny moment, gdyż akwarele pierwszy raz zostały pokazane publicznie. Wystawę można oglądać w Bibliotece Pedagogiczne w Płocku do końca marca.
Fot. Biblioteka Pedagogiczna w Płocku.