W trosce o nasze zdrowie. Płockie SLD ma kilka pomysłów i apeluje do prezydenta

Powołanie grupy niezależnych ekspertów, ekopatrol zajmujący się nie tylko sprawami zwierząt, zamontowanie kilku ekranów informujących o zanieczyszczaniu powietrza, współpraca ze Związkiem Gmin Regionu Płockiego i rozważenie wspólnych działań z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska. To postulaty, które zawiera apel do prezydenta miasta Płocka, złożony przez płockie struktury Sojuszu Lewicy Demokratycznej. 

W miniony piątek przewodnicząca płockiego SLD, Litosława Koper wraz z przedstawicielami partii spotkała się dziennikarzami lokalnych mediów, aby po raz kolejny poruszyć bardzo ważny problem dla naszego miasta, czyli zdrowie płocczan i mieszkańców powiatu płockiego. A dokładniej o przyczynach jego braku, bo częściej niż w innych regionach kraju, płocczanie chorują na nowotwory. SLD domaga się znalezienia winnego tej sytuacji.  – Bo niby wszyscy są winni, a winnego nie ma – podkreśliła szefowa Sojuszu, mówiąc o pomysłach partii. 

Wspomniała o statystykach, które dla płocczan nie są zbyt optymistyczne. – Średnia życia mieszkańca Płocka to 71 lat, a warszawiaka to już 80 lat – mówiła Litosława Koper. – Oczywiście takich badań, które udowadniałyby, że żyjemy w Płocku krócej albo chorujemy na nowotwory częściej nie ma, potwierdzających, że jest to wszystko związane np. z obecnością takiego sąsiada jak PKN Orlen. Nie ma takich badań, bo po prostu nikt ich nigdy nie zlecił. Nie jesteśmy też w stanie tego stwierdzić, bo nie wiemy dokładnie jakie substancje znajdują się w naszym powietrzu – tłumaczyła. – Przepisy w Polsce pozwalają na to, żeby były to wielkości nie mierzone, a szacowane. Wszędzie na świecie w krajach cywilizowanych istnieją systemy, które dokładnie mierzą zanieczyszczenie powietrza – mówiła Koper. Podając przykład Szwecji.

– Wydaje mi się, że powinniśmy powołać taką grupę niezależnych ekspertów, która zajmie się sprawami zanieczyszczenia powietrza. W budżecie miasta na pewno znalazłyby się na to pieniądze. Nie czekając na wybory, nie czekając na to, że może jest przed wyborami, że może jest lato. Jedno jest pewne, płocczanie chorują na raka i umierają. Czas najwyższy wziąć sprawy w swoje ręce. Skoro Orlen jako nasz sąsiad nie chce się przyznać, że w jakikolwiek zły sposób wpływa na zdrowie płocczan, musimy jako samorządowcy doprowadzić do sytuacji, aby powołać taki zespół ekspertów – omawiała jeden z postulatów. 

Priorytetem kampanii Sojuszu Lewicy Demokratycznej będzie dbanie o zdrowie płocczan. W kampanii wyborczej w 2010 roku w założeniach programowych partii, również ten temat był na pierwszym miejscu. – Korzystajmy z doświadczeń innych miast – apelowała szefowa płockiego SLD. – Rozumiem, że Orlen nie chce wziąć odpowiedzialności na siebie, ani przyznać się, że biorą udział w zanieczyszczaniu powietrza, bo musieliby partycypować w kosztach różnego rodzaju. Ale jako miasto, jako samorząd musimy rozmawiać i zmusić ich do mówienia prawdy. Musimy pokazać, że to nie jest nasza wina. Jakiś winowajca musi się wreszcie znaleźć – podkreślała.

Oto treść apelu Sojuszu Lewicy Demokratycznej adresowanego do prezydenta Płocka:  

Od wielu już lat temat Orlenu i konsekwencji środowiskowych produkcji petrochemicznej jest w naszym mieście szeroko dyskutowany. W ostatnim czasie wzrasta poczucie mieszkańców Płocka, że są oszukiwani przez Orlen i instytucje państwowe, które powinny dbać o środowisko i zdrowie mieszkańców. Niepokój budzą także wychodzące z PKN Orlen, a nie weryfikowane przez np. WIOŚ sugestie o możliwościach zanieczyszczania środowiska substancjami niebezpiecznymi dla życia płocczan także przez inne wskazywane branżowo podmioty. Wiele opracowań wskazuje także na bardzo niebezpieczne dla płockiej atmosfery oddziaływanie pieców ogrzewających gospodarstwa domowe. Jesteśmy pewni, że czas dyskusji skończył się i przyszła pora na działanie celem zaspokojenie podstawowych potrzeb mieszkańców Płocka czyli życia w zdrowym środowisku oraz prawa do rzetelnej informacji.

W związku z narastającym niepokojem płocczan w sprawie zanieczyszczenia powietrza i jego wpływu na zdrowie apelujemy do Pana o podjecie konkretnych działań:

  1. Powołanie niezależnego, stałego, umiejscowionego w strukturach Urzędu Miasta Zespołu Ekspertów ds. Monitorowania Zanieczyszczeń Powietrza i Wody. Celem zespołu powinno być rzetelne, bieżące badanie zakresu zanieczyszczenia powietrza w Płocku oraz jego wpływu na zdrowie płocczan. W dalszym etapie prac przygotowanie koncepcji zminimalizowania zagrożeń oraz właściwego przeciwdziałania skutkom zagrożeń.

  1. Powołanie Eko Patrolu Straży Miejskiej. Podobne rozwiązania są stworzone w innych miastach w Polsce. Celem patrolu powinno być badanie zanieczyszczeń w różnych częściach miasta za pomocą profesjonalnego sprzętu mobilnego i natychmiastowe reagowanie na wykryte nieprawidłowości.

  1. Zamontowanie kilku ekranów w różnych częściach Płocka, które przekazywałyby informacje o stanie zanieczyszczenia powietrza wraz z instrukcjami odpowiedniego reagowania na wykryte zagrożenia.

  1. Sugerujemy też podjęcie wspólnych działań w tej sprawie z samorządami gmin wokół Płocka np. w ramach Związku Gmin Regionu Płockiego.

  1. Rozważenie możliwości zawarcia stosownych porozumień o wspólnych działaniach z WIOŚ.

Powyższe postulaty wydają nam się konieczne do realizacji przez płocki samorząd, na podstawie Ustawy o Samorządzie Gminnym (art 7 ust. 14), ponieważ mieszkańcy Płocka nie wierzą w zmiany systemowe i diametralną zmianę w temacie sytuacji środowiskowej i zdrowotnej w naszym mieście.

Jednocześnie liczymy na szybką reakcję z Pana strony i podjęcie długoterminowych działań na rzecz Płocka. Deklarujemy pełna wolę i wsparcie do współpracy w przedmiotowej sprawie„.