W sierpeckim skansenie już w sobotę szykuje się fajna impreza. Długa lista atrakcji, a wśród nich… gwiazda wieczoru!

Wakacje mają się ku końcowi, ale nie MAZOpikniki! Samorząd województwa mazowieckiego zaprasza do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu na kolejny MAZOpiknik oraz coroczny Mazowiecki Dzień Integracji Osób z Niepełnosprawnościami.

To dwunasty MAZOpiknik organizowany przez samorząd województwa mazowieckiego w tym sezonie. Następnym przystankiem, w którym uczestnicy wydarzenia mogą się zatrzymać, aby odpocząć, będzie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przy ul. Gabriela Narutowicza 64. Trzeba przyznać, że to wprost idealne i urokliwe miejsce do spędzenia w nim czasu.

– Oferta naszego pikniku jest bardzo bogata, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, które spodobają się zarówno młodszym, jak i starszym uczestnikom. To doskonała okazja, żeby wspólnie spędzić czas na świeżym powietrzu, ale i zwiedzić muzeum czy obejrzeć przygotowaną przez muzeum wystawę „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” – zachęca marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik.

Atrakcji nie zabraknie…

Uczestnicy pikniku będą mogli wziąć udział w warsztatach eko i zero waste, m.in. wykonać las w słoiku, ozdobić torby wielokrotnego użytku, zrobić własnoręcznie mydło czy woreczki zapachowe. Dla miłośników lokalnych przysmaków i rękodzieła przygotowano jarmark produktów regionalnych i wyrobów ludowych.

Władze Mazowsza zadbały również o najmłodszych uczestników zabawy, którzy z pewnością nie będą się nudzić. Przewidziano dla nich gry, zabawy i konkursy z nagrodami, malowanie twarzy czy plecenie warkoczyków. Nieco starsi mieszkańcy będą mogli podszkolić swoje umiejętności taneczne, a także wziąć udział w warsztatach z udzielania pierwszej pomocy.

W miasteczku zdrowia uczestnicy pikniku będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarskich obejmujących m.in. porady dietetyczne, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, EKG, oznaczenie poziomu cukru i cholesterolu, pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu, a także pomiar masy i składników ciała.

Muzeum przygotowało również ekspozycję „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”. Wystawa zostanie wzbogacona m.in o pokaz prac i zwyczajów wiejskich oraz rękodzieła ludowego.

Wieczorem scenę przejmą artyści. O godz. 18:00 odbędzie się koncert Artura Gotza z zespołem, a o godz. 19:00 wystąpi Kabaret pod Wyrwigroszem.

Wejście na teren MAZOpikniku jest bezpłatne. W tym dniu zwiedzanie terenu ekspozycji możliwe będzie za 1 zł.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Fot.  Sebastian Klochowicz ( Muzeum Wsi Radomskiej).