W piątek zawyją strażackie syreny

Manewry zakładowych i państwowych straży pożarnych odbędą się w piątek, 11 lipca na terenie PKN Orlen. Weźmie w nich udział 35 jednostek z województw mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego.

Mieszkańcy Płocka muszą w piątek liczyć się z widokiem bojowych wozów straży pożarnej pędzących na sygnale w kierunku ulicy Chemików 7. Osoby poruszające się w tym czasie samochodami, muszą się więc liczyć z niedogodnościami związanymi z przepuszczaniem pojazdów uprzywilejowanych. Na szczęście nie muszą obawiać się, że doszło do jakiejś tragedii.
Manewry odbywać się będą na instalacji wydzielania butadieniu oraz instalacji hydrorafinacji olejów. Wezmą w nich udział strażacy z Warszawy, Włocławka, Ciechanowa, Żuromina, Płońska, Sochaczewa, Płocka i innych miast. Ćwiczenia rozpoczną się o 9.00, a ich przebieg będzie oparty o scenariusze obowiązujące w planach operacyjno-ratowniczych dla zakładów dużego ryzyka.
Pierwszy ze scenariuszy zakłada rozszczelnienie rurociągu ekspedycyjnego butadienu, a drugi wypływ siarkowodoru z górnej części kolumny instalacji produkcyjnej. W pierwszym scenariuszu strażacy będą musieli zająć się ugaszeniem pożaru wypływającego butadieniu, chłodzeniem zbiornika, z którego wycieka niebezpieczna substancja, obroną sąsiednich zbiorników oraz uszczelnieniem wycieku.
Drugi epizod przewiduje ewakuację dwóch pracowników, którzy są poszkodowani i znajdują się na dużej wysokości, usunięciu i dezaktywacji szkodliwych substancji (siarkowodoru) z pracowników przebywających na niższych podestach, ograniczeniu rozprzestrzeniania się chmury gazu oraz uszczelnieniu wycieku.
Aby jak najlepiej skoordynować działania ratownicze, utworzony zostanie sztab taktyczny, w którym znajdą się przedstawiciele PKN ORLEN, strażacy z PSP Płock i przedstawiciele WIOŚ. Ćwiczenia powinny zakończyć się około 13.30.