Już dziś w nocy, z soboty 26 marca na niedzielę 27 marca, Polacy będą przestawiać wskazówki zegarów z godziny 2 na godzinę 3 w nocy. Zmienimy czas zimowy na czas letni. Pośpimy zatem godzinę krócej ale za to wydłuży nam się dzień.
Od 1977 roku zmiana czasu w naszym kraju przypada tradycyjnie w ostatni weekend marca. Zmiana czasu ma na celu wydłużenie dnia, dzięki temu dłużej będziemy się cieszyć promieniami słońca, bo tym samym o całą godzinę dzień będzie dłuższy.
Wiele lat temu z pomysłem zmiany czasu wyszedł Benjamin Franklin. Twierdził on bowiem, że ta zmiana jest potrzebna dla bardziej efektywnego wykorzystania dnia. O potrzebie zmiany pisał także William Willett w 1907 roku. Podszedł do sprawy bardzo ekonomicznie – nakłaniał, aby przedstawić zegar w okresie letnim o 80 minut co miało przynieść 2,5 mln funtów oszczędności na oświetleniu.
Jako pierwsi jednak na takie posunięcie zdecydowali się Niemcy w okresie I wojny światowej. Nastąpiło to 30 kwietnia 1916 roku, przesuwając wskazówki zegara o godzinę do przodu, a 1 października 1916 roku o godzinę do tyłu.
Nie tylko jednak w Polsce następuje zmiana czasu, w tej chwili w około 70 państwach stosuje się przesunięcie wskazówek zegarów. Czas letni i zimowy stosują takie kraje jak: Stany Zjednoczone – jednak w nie wszystkich stanach, Kanada, Meksyk, Maroko, Libia, Namibia, Australia i Nowa Zelandia czy, od nie dawna, Kuba. Zegarki przestawia się w niektórych regionach Urugwaju, Chile, Brazylii i Paragwaju. Do tej zasady nie stosuje się większość krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.
W ciągu roku czas zmieniamy dwa razy – w marcu i październiku. Każda zmiana odbija się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Nie mówiąc już o zmianie czasu, która wymaga od organizmu przestawienia się na zupełnie inny rytm.
Naukowcy nie mają wątpliwości, że dla wielu osób zmiana czasu na letni lub zimowy ma negatywne skutki zdrowotne. Zmiana czasu łączy się często z bezsennością, problemami z koncentracją, rozdrażnieniem i spadkami nastroju, a nawet z problemami dotyczącymi trawienia. Zmiana czasu jest związana z pojęciem homeostazy czyli samoregulacji i równowagi pomiędzy organizmem, a środowiskiem zewnętrznym. Stan odpowiedniej homeostazy zależy od utrzymywania właściwego ciśnienia krwi, temperatury ciała i proporcji tlenu oraz dwutlenku węgla w organizmie.
Zatem zanim przestawimy zegarki zrelaksujmy się i odpocznijmy aby jak najmniejszym kosztem naszego zdrowia odczuć zmianę 🙂 Jutro obudzimy się już w…letnim czasie 🙂