Co może urzekać w Płocku? Jest cała mnogość takich miejsc, rzeczy czy zdarzeń. Wielokrotnie jest to obraz zaskakujący i nieoczywisty. Można się o tym przekonać szczególnie, kiedy jest możliwość podziwiać miasto widziane okiem artystów, którzy uwieczniają miasto na fotografiach. Już w najbliższy piątek, 19 stycznia, będzie ku temu okazja. Po raz 44. bowiem odbędzie się prestiżowa wystawa „Mój Płock”.
Książnica Płocka zaprasza na wernisaż artystów – fotografów zrzeszonych w Płockim Towarzystwie Fotograficznym im. Aleksandra Macieszy. Początek wydarzenia o godz. 18:30 w sali kolumnowej budynku głównego Książnicy przy ul. Kościuszki 6.
Fotografie zaprezentowane będą po raz pierwszy. Dodatkową atrakcją będzie prezentacja zdjęcia miesiąca i zdjęcia roku autorstwa członków PTF. – Tradycyjnie też jury i publiczność wskażą najlepsze fotografie przedstawiające różne zakątki Płocka i wręczą tytuł Championa – zaprasza Książnica Płocka.
Dla odwiedzających wystawę, jest to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć na zdjęciach, w wielu przypadkach, Płock jakiego praktycznie nie znają. Tym bardziej, że to właśnie publiczność jest w tym przypadku bardzo ważna. Przyznaje ona bowiem jedną z nagród, którą artyści uznają za niezwykle prestiżową.
Oprócz podziwiania Płocka z perspektywy spojrzeń fotografów, jest także wyjątkowa okazja, aby osobiście porozmawiać z autorami o kulisach powstania ich prac. A bywają to ciekawe historie… Nie są to jedyne powody, dla których warto się wybrać w piątkowy wieczór na wernisaż. Dlaczego jeszcze? – Żeby mieć własny pogląd na temat kondycji płockiej fotografii artystycznej, lub żeby przekonać się, że fotografie, które robisz do “szuflady”, wcale nie są gorsze – zachęca Jan Drzewiecki, płocczanin, uznany autorytet w dziedzinie fotografii, zwycięzca wielu wystaw “Mój Płock” oraz laureat międzynarodowych nagród fotograficznych.
Przypomnijmy. Płockie Towarzystwo Fotograficzne im. Aleksandra Macieszy istnieje od 1962 roku. Inicjatorem i pierwszym prezesem organizacji skupiającej artystów fotografów był Stanisław Wlaszek. W latach 1968 i 1969 z sukcesem organizowano w Płocku Ogólnopolskie Wystawy Fotografii “Reportaż”. Później działalność Towarzystwa uległa zawieszeniu aż do grudnia 1979 roku. Wówczas to grupa płockich fotografów reaktywowała PTF. W tym czasie powstały realizowane do dzisiaj projekty, czyli właśnie doroczna wystawa “Mój Płock” czy “Biennale Plakatu Fotograficznego” – jedyny tego rodzaju konkurs w Europie.
Od 1989 roku PTF współpracuje z zagranicznymi partnerami, są wśród nich Fotoclub Darmstadt, Skupina Havirovských Fotografu, a także fotografowie z Możejek, Stendalu i Loznicy. Towarzystwo współpracuje również z Urzędem Miasta Płocka, Płockim Ośrodkiem Kultury i Sztuki, Towarzystwem Naukowym Płockim, Książnicą Płocką, Płocką Galerią Sztuki oraz Zakładem Karnym w Płocku.
Fotografia z wystawy „Mój Płock” 2014. I nagroda jury i nagroda publiczności. Autor: Jan Drzewiecki.