W jednym z płockich kościołów zostanie odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny i nowo wybranego prezydenta RP. Jednocześnie wpływają protesty wyborcze do Sądu Najwyższego

Jak poinformowano wiernych w ogłoszeniach duszpasterskich ma być to Msza św. „w intencji Ojczyzny i nowo wybranego Prezydenta RP Karola Nawrockiego”. Zaraz po Mszy św. zaplanowano modlitwę przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki. 

Msza św. odbędzie się na Stanisławówce w środę, 11 czerwca o godz. 18.

W ubiegłym tygodniu, we wtorek, 3 czerwca, ogłoszono, że właśnie 11 czerwca o godz. 17.30 w największej sali Zamku Królewskiego w Warszawie Karol Nawrocki miałby odebrać zaświadczenie od członków PKW o wyborze na prezydenta Polski. 

Jednocześnie…

W miniony czwartek zaczęło przybywać informacji medialnych o możliwych nieprawidłowościach w działaniach komisji wyborczych przy zliczaniu głosów.

PKW ma czas do 16 czerwca na podjęcie decyzji w sprawie sprawozdania z wyborów prezydenckich. A właśnie to sprawozdanie trafi do Sądu Najwyższego w związku z podjęciem decyzji przez SN odnośnie ważności ostatnich wyborów. 

– Sąd Najwyższy rozstrzyga o ważności wyborów na Prezydenta R.P. na podstawie sprawozdania przedstawionego przez PKW oraz po rozpoznaniu protestów” – tłumaczy Ryszard Kalisz, członek PKW.

Protesty wyborcze wpływają do Sądu Najwyższego

Według informacji „Gazety Wyborczej” pierwsze posiedzenie niejawne w SN dotyczące protestów wyborczych odbędzie się we wtorek, 10 czerwca. Do ubiegłego piątku takich protestów wpłynęło 28 (te zaś dotyczą m.in. zaświadczeń o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania, błędów w protokołach wyborczych, a nawet czerwonych korali zakładanych przez niektórych członkow komisji wyborczych). Skargi mogą być składane do 16 czerwca. 

W internecie pojawiła się petycja zawierająca wezwanie do ponownego przeliczenia głosów z II tury wyborów prezydenckich (znajdziemy ją pod tym linkiem na portalu avaaz.org). Jak dotąd podpisało ją ponad 233 tys. osób.

Przypomnijmy, że o wyniku wyborczej dogrywki 1 czerwca miało przesądzić blisko 370 tys. głosów. Według PKW na Karola Nawrockiego zagłosowało 10 606 877 wyborców (50,89 proc.), zaś na Rafała Trzaskowskiego 10 237 286 (49,11 proc.).