Uwaga! Sinice w wodzie. Na razie obowiązuje zakaz kąpieli w jeziorze

Kąpielisko “Zacisze bis” na wodach Jeziora Zdworskiego w Koszelówce, kąpielisko “Patelnia” na wodach Jeziora Górskiego w Grabinie i Sobótka nad Wisłą w Płocku – te lokalizacje zostały dopuszczone jako miejsca do kąpieli przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Z kolei w wyniku przeprowadzonych badań laboratoryjnych pobranej 17 czerwca próbki wody z kąpieliska “Soczewka” – ze względu na utrzymujący się zakwit sinic – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny stwierdził nieprzydatność wody do kąpieli.

Organizatorem kąpieliska w Soczewce jest Rejonowe Płockie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Wstępnie kąpielisko planowano otworzyć 26 czerwca 2020 r.

– Niestety w tym roku sinice w jeziorze pojawiły się wcześniej, stąd nie zdążyliśmy otworzyć obiektu, a Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Płocku w dniu 25 czerwca br. stwierdził nieprzydatność wody do kąpieli ze względu na utrzymujący się zakwit sinic. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Pracownicy WOPR w Płocku wraz z pracownikami Urzędu Gminy w Nowym Duninowie są w stałym kontakcie z nadzorem sanitarnym. W dniu 30 czerwca zostały pobrane próbki wody do kolejnych badań – poinformowano w komunikacie.

Dlatego na razie zapraszają do plażowania i spacerów, natomiast na kąpiel w jeziorze w Soczewce jeszcze musimy poczekać.

Od 1 lipca startuje kąpielisko Sobótka

Zainteresowani dojadą nad zalew autem, rowerem albo autobusem Komunikacji Miejskiej – linią nr 44. Kąpielisko jest strzeżone codziennie w godz. 10.00 – 18.00. Badania Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Płocku potwierdzają, że woda na Sobótce spełnia wszystkie normy. Jak zapewniono, MOSiR przed każdym sezonem czyści piasek.

– Płetwonurkowie oczyścili dno Sobótki z niebezpiecznych przedmiotów, które trafiają tam w okresie jesienno-wiosennym. Na Sobótce działa darmowe Wi-Fi oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego, plażowego i sportowego. Korzystający mają do dyspozycji min.: rowery wodne, kajaki, sprzęt do badmintona, siatkówki plażowej, leżaki, nieodpłatną zjeżdżalnię, toalety czy parking. W granicach kąpieliska znajdują się 4 boiska do siatkówki plażowej, 2 drewniane pomosty oraz boisko do gry w piłkę ręczną plażową.

Zabronione jest tu wprowadzanie psów i palenie papierosów.

Procedury korzystania z kąpieliska związane z COVID-19

Fot. Zdjęcie poglądowe, KB