Deprecated: Creation of dynamic property Kingnews_Blog_Layouts_Module::$layout_columns is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/faldka/dziennikplocki.pl/public_html/wp-content/themes/kingnews/inc/modules/blog-layouts/module.php on line 80

Deprecated: Creation of dynamic property Kingnews_Blog_Layouts_Module::$layout_style is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/faldka/dziennikplocki.pl/public_html/wp-content/themes/kingnews/inc/modules/blog-layouts/module.php on line 81

Upamiętnić społeczność żydowską w Płocku

Wykład, spektakl teatralny oraz Marsz Pamięci – dzięki tym wydarzeniom lepiej poznamy historię płockich Żydów, wysiedlonych w trakcie II wojny światowej.

W najbliższy wtorek w Muzeum Żydów Mazowieckich, będącym oddziałem Muzeum Mazowieckiego, Jan Przedpełski wygłosi wykład zatytułowany „Żydzi płoccy pod okupacją hitlerowską w latach 1939-1941”. Prelegent opowie o życiu społeczności żydowskiej w Płocku w pierwszych miesiącach okupacji niemieckiej i przybliży charakterystykę płockiego getta. Opowie też o planach i przygotowaniach dotyczących wysiedlenia Żydów z Płocka do obozu w Działdowie, prezentując informacje o ich pobycie w tym miejscu.

Jan Przedpełski jest płocczaninem, badaczem i fascynatem historii Płocka. Ukończył płocką Małachowiankę, jest absolwentem Wydziału Weterynarii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz doktorem nauk humanistycznych Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Spod jego pióra wyszła publikacja „Żydzi płoccy: dzieje i martyrologia 1939-1945” i kilkadziesiąt artykułów w prasie polskiej i żydowskiej. Razem z płocczaninem Jerzym Stefańskim napisał książkę „Żydzi płoccy w dziejach miasta”.

Początek wykładu o godzinie 18.

 

Dzień później, w Muzeum Żydów Mazowieckich będziemy mogli zobaczyć spektakl „Żydzi płoccy”. Jak mówią organizatorzy, będzie to wydarzenie bez precedensu – pierwszą sztuką teatralną o społeczności żydowskiej Płocka. Scenarzysta i reżyser Mariusz Pogonowski – aktor płockiego Teatru Dramatycznego, założyciel i szef stowarzyszenia Teatr Per Se – przygotuje „dotknięcie ze współczesnej perspektywy” historii i zwyczajów płockich Żydów spojrzenie na bohaterów wyjętych z „bezimiennej masy kilku tysięcy”. Opowieść zaczyna się od wizyty młodych Polaków, chłopaka i dziewczyny, w Muzeum Żydów Mazowieckich mieszczącego się w budynku dawnej synagogi. Przychodzą tam ze swoim rówieśnikiem żydowskiego pochodzenia. Scenariusz oparty zostanie między innymi na wspomnieniach płockiego Żyda Adama Neumana Nowickiego. Wystąpią aktorzy płockiego Teatru Dramatycznego i Stowarzyszenia Teatr Per Se.

Spektakl rozpocznie się o godzinie 18.

 

W czwartek natomiast Muzeum Żydów Mazowieckich oraz Urząd Miasta Płocka zapraszają na Marsz Pamięci. Marsz ten będzie hołdem złożonym płockim Żydom, wypędzonym z naszego miasta przez Niemców między 21 lutego a 1 marca 1941 roku. Rozpocznie się przed siedzibą Muzeum Żydów Mazowieckich. Następnie przejdzie ulicami Kwiatka, Tumską, Nowym Rynkiem, Obrońców Westerplatte i zakończy się na cmentarzu żydowskim przy ul. Mickiewicza – tam zapłoną świece, odmówione zostaną modlitwy.

Początek Marszu Pamięci o godzinie 17.