Wojewódzki Szpital Zespolony oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego to dwie płockie placówki biorące udział w projekcie „E-zdrowie dla Mazowsza”.
Już niebawem dokumenty medyczne pacjentów, którzy leczą się w mazowieckich szpitalach, powinny być bezpiecznie wytwarzane i przechowywane. Przede wszystkim jednak będą mogły, w razie potrzeby, zostać udostępnione między poszczególnymi placówkami. Wszystko dzięki programowi „E-zdrowie dla Mazowsza”, który ma być realizowany z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Wartość projektu szacowana jest na 88 milionów złotych. Aż 72 mln to dofinansowanie z Unii Europejskiej.
– Dla naszego personelu realizacja projektu oznaczać będzie poprawę jakości dokumentacji medycznej, szybszy i pełniejszy dostęp do danych i wyników badań pacjentów, możliwość lepszej i głębszej analizy procesów leczenia i zdarzeń medycznych. Wszystko dzięki wykorzystaniu w codziennej pracy nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych – mówi Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. – Dla pacjentów to większa wygoda w dostępie do własnej dokumentacji medycznej, brak konieczności przenoszenia wyników badań miedzy jednostkami czy informacji o dotychczasowym leczeniu. A także możliwość zdalnej rejestracji do specjalistów.
Projekt, który obejmuje 23 mazowieckie szpitale, a także stacje pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego, jest prawdziwą informacyjną rewolucją. Dzięki niemu zdalny dostęp do informacji medycznych może zyskać około 240 tysięcy mieszkańców naszego regionu.
– E-zdrowie to wielkie korzyści dla szpitali i lekarzy, ale przede wszystkim pacjentów. Szpitale zyskają nowy sprzęt, lekarze kompleksowy dostęp do dokumentacji medycznej, a pacjenci skuteczniejszą służbę zdrowia. Błyskawiczny dostęp do informacji o stanie zdrowia pacjenta, zabezpieczenie dokumentów przed zaginięciem czy dostęp do historii choroby pacjenta w różnych lokalizacjach, to tylko niektóre z zalet wprowadzenia elektronicznych rozwiązań – wylicza Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.
Dzięki utworzeniu i rozbudowie infrastruktury informatycznej placówek medycznych biorących udział w projekcie możliwa będzie wymiana danych medycznych między szpitalami podległymi samorządowi województwa. Dane o pacjentach gromadzone będą w sposób spójny i kompleksowy. Dzięki temu dostęp do nich będzie szybszy i łatwiejszy. Elektroniczna dokumentacja powinna w istotny sposób skrócić czas procedur administracyjnych szpitalach uczestniczących w projekcie. Jeśli dane medyczne na temat danego pacjenta gromadzone będą w jednej elektronicznej „teczce”, lekarze zyskają do nich szybki i łatwy dostęp. A to pozwoli skrócić czas niezbędny dla podjęcia właściwych decyzji dotyczących leczenia.
Placówki uczestniczące w programie zyskają nowoczesny sprzęt komputerowy wraz z niezbędnym oprogramowaniem. Zostaną wyposażone w szybkie łącza internetowe, zapewniające bezproblemową pełną wymianę danych medycznych. Liderem projektu jest Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie.