Udogodnienie dla podróżujących autobusami komunikacji miejskiej. Przybywa przystanków

W piątek 29 stycznia przeprowadzono testy śluzy autobusowej, która powstała przy al. Jachowicza przed budynkiem Politechniki Warszawskiej. – Wypadły one pozytywnie. Śluzę uruchamiamy – informuje Hubert Woźniak z biura prasowego ratusza. Śluza będzie służyć tym liniom Komunikacji Miejskiej, które z Al. Jachowicza skręcają w al. Kilińskiego.

Dotychczas autobusy KM nie zatrzymywały się przy Politechnice. Ostatni przystanek, który obsługiwały na trasie Podolszyce – centrum, znajduje się obok stacji paliw przy skrzyżowaniu al. Piłsudskiego i ul. Otolińskiej. Jest to jedyne w tym rejonie miejsce, z którego mogą wjechać na lewoskręt w al. Kilińskiego – wyjaśnia Woźniak.

Od poniedziałku 1 lutego autobusy będą mogły zatrzymać się na przystanku przy Politechnice. – Będą miały wydzielony buspas, na końcu którego znalazł się specjalny czujnik oraz charakterystyczny sygnalizator instalowany dla tramwajów. W chwili gdy autobus wjedzie na ten fragment buspasa, który czujnik obserwuje – urządzenie sterujące pracą sygnalizatorów na skrzyżowaniu al. Kilińskiego z Al. Jachowicza całkowicie zatrzyma ruch samochodów na wszystkich kierunkach i przejściach dla pieszych. A następnie przy pomocy tego tramwajowego sygnalizatora zezwoli autobusowi ruszyć i wjechać bezpiecznie w al. Kilińskiego – tłuamczy. I dodaje, kierowca będzie miał na ten manewr 7 sekund. Jak sprawdzono w piątek – jest to wystarczająca ilość czasu.

Efektem piątkowego testu jest decyzja o uruchomieniu śluzy. Zacznie ona pracować od poniedziałku 1 lutego. Śluza autobusowa jest elementem kompleksowej przebudowy al. Kilińskiego wraz z budową kanalizacji w Al. Jachowicza i ul. Mostowej. To inwestycja za 40 mln zł.