Trzy lata kadencji

Czy powstaną płatne strefy parkowania? Gdzie MTBS zbuduje nowe osiedle? Kiedy premier Tusk ponownie odwiedzi Płock? Odpowiedzi na te pytania zdradza prezydent w trakcie świątecznego spotkania, na którym podsumowuje także ostatnie trzy lata.

Dokładnie trzy lata minęły od zaprzysiężenia Andrzeja Nowakowskiego na prezydenta miasta. Czy był to dobry czas dla Płocka? To ocenią mieszkańcy w przyszłym roku. Tymczasem gospodarz miasta prezentuje co do tej pory udało się zrobić.

Inwestycje drogowe

Na początek prezydent Andrzej Nowakowski przedstawił przedsięwzięcia, dzięki którym nastąpiła poprawa układu komunikacyjnego Płocka. Przy tej okazji wskazał także działania, których realizacja dopiero się rozpoczęła – jak budowa wiaduktu czy wewnętrznej obwodnicy. Jak zaznaczył prezydent, budowa tunelu w al. Piłsudskiego nie doprowadziła do zakorkowania miasta, dzięki przeprowadzonym wcześniej przebudowom skrzyżowań w ciągu al. Kobylińskiego, Jachowicza oraz na Podolszycach. Ponadto nie stoimy w korkach również dzięki przygotowaniu wcześniej ulicy Granicznej, Targowej czy Otolińskiej, którymi kierowcy objeżdżają newralgiczną obecnie trasę. Jak wskazał Andrzej Nowakowski, miasto przez ostatnie trzy lata zajmowało się jednak nie tylko głównymi arteriami, ale także remontem innych ulic, mających znaczenie dla mniejszej liczby mieszkańców. Zostały wyremontowane ulice Kolegialna oraz Sienkiewicza, co jak pamiętamy wiązało się z utrudnieniami, szczególnie dla pasażerów Komunikacji Miejskiej. Ponadto mamy w Płocku dwie „schetynówki”, czyli wyremontowaną ulicę Obrońców Płocka 1920 roku oraz aleję Jana Pawła II.

Prezydent przypomniał także montaż sekundników, jaki miał miejsce w czasie jego kadencji. – Sekundniki podobają się nawet opozycji – mówił gospodarz miasta. – Tak się do nich przyzwyczailiśmy, że przejeżdżając przez inne miasta brakuje nam ich – dodawał.

Współpraca z Orlenem

Na drugim miejscu Andrzej Nowakowski wskazał współpracę z PKN Orlen, której poprawa była celem tej kadencji. Prezydent przywołał tu przykład mityngu lekkoatletycznego Orlen Cup, jaki odbył się na Starym Rynku jak również powstanie Skate Parku czy placu zabaw przy Orlen Arenie.

Przeciąć wstęgę

Gospodarz miasta, wskazując co udało się zrobić w obszarze rekreacji pochwalił się między innymi budową ścieżek rowerowych. – Udało się wybudować więcej kilometrów ścieżek dla cyklistów niż mieliśmy wcześniej. Mało tego, powstała ścieżka wzdłuż ulicy Chopina, co wydawało się być niemożliwe – mówił prezydent. Andrzej Nowakowski pochwalił się także budową obiektów, gdzie płocczanie mogą spędzać czas wolny na świeżym powietrzu. Powstały bowiem orliki, skwer gier miejskich, siłownie pod chmurką oraz zjeżdżalnia Anakonda nad Zalewem Sobótka, o którą, jak opowiadał prezydent, prosiły dzieci. Włodarz jako sukces trwającej trzy lata kadencji wskazał również inwestycje w bazę oświatową, w tym najbardziej popularną, czyli remont Małachowianki, ale również budowę przedszkola na Podolszycach oraz na osiedlu Kochanowskiego, czy przygotowanie placów zabaw przy szkołach. – Mam jednak nadzieję, że tej kadencji nie będą państwo postrzegali przez pryzmat przecinania wstęg – zwrócił się do dziennikarzy. – Ostatnio tak się zagalopowałem, że przeciąłem wstęgę przy otwarciu sklepu Decathlon – żartobliwie odniósł się prezydent do nieprzychylnych komentarzy na temat jego udziału w tym wydarzeniu. Nowakowski dodał przy tym, że takie działania mają sens, gdyż w tym miejscu pracę znalazło około 30 płocczan. – Pojadę i przetnę wstęgę wszędzie tam, gdzie mnie zaproszą, jeśli tylko będę widział, że takie działanie pomoże ściągnąć do Płocka inwestorów, dzięki którym miasto będzie się rozwijać – dodał.

Nowe osiedle

W trakcie godzinnej prezentacji osiągnięć prezydenta i jego ekipy przywołano także poprawę wyglądu płockiej Starówki, budowę bloku komunalnego przy ulicy Jasnej, przebudowę budynku Synagogalna Office Center, dokończenie Złotego Rogu, renowację zabytkowej wieży ciśnień czy remont budynku kamery pruskiej. Przy okazji tematu budownictwa mieszkaniowego, Andrzej Nowakowski zapowiedział powstanie nowego osiedla – Graniczna. Zostanie ono zbudowane przez MTBS na terenie między ulicami: Graniczna – Otolińska – Pasternakiewicza.

Gospodarz miasta przywołał także rewolucję jaka odbyła się w Komunikacji Miejskiej, na którą złożyło się: zmiana tras i czasu kursowania pojazdów, wprowadzenie nowych połączeń, kupno 15 nowych, klimatyzowanych autobusów oraz montaż we wszystkich pojazdach biletomatów. Ponadto, jak ogłosił prezydent, w najbliższym czasie zostanie odebranych następnych siedem autobusów.

Czy powstaną płatne strefy parkowania

Część swojej prezentacji prezydent poświęcił na przedsięwzięcia, które dopiero zostaną wprowadzone w życie. W przyszłym roku zostanie oddana do użytku nowa komenda policji przy ulicy Kilińskiego. Ponadto przebudowany zostanie dworzec, czyli odstraszająca wizytówka miasta. Poza tym urzędników kilku wydziałów czeka przeprowadzka do budynku po CKU. Ze względu na problemy z miejscami postojowymi, wydziały, często odwiedzane przez interesantów, zmienią siedzibę. Przy okazji prezydent odniósł się do pomysłu płatnych stref parkowania, które funkcjonują w wielu miastach. Jak zapewnił Andrzej Nowakowski, w Płocku ich nie będzie, gdyż taką deklarację złożył w kampanii wyborczej, a słowa należy dotrzymać. Zwrócił jednak uwagę, że w mieście powstają nowe parkingi. 

Czy w Półmaratonie Dwóch Mostów wystartuje premier Tusk?

Imprezą, o której prezydent z dumą opowiadał jest Półmaraton Dwóch Mostów. Mimo że zawody te odbywały się dopiero po raz drugi, wzięli w nich udział uczestnicy nie tylko z innych miast, ale również państw. Jak zdradził prezydent Nowakowski na przyszłoroczną edycję Półmaratonu Dwóch Mostów ma ochotę przyjechać premier Donald Tusk. Jak gdybał gospodarz miasta, być może III Półmaraton Dwóch Mostów zbiegnie się w czasie z otwarciem nowej komendy policji.

Prezydent wśród sukcesów na sportowej płaszczyźnie wymienił także powstanie szkoły mistrzostwa sportowego, awans Wisły Płock do I ligi czy ściągnięcie do naszego miasta prestiżowej imprezy jaką jest Memoriał Huberta Wagnera. Andrzej Nowakowski przypomniał także, iż Płock nie jest tylko stolicą piłki ręcznej ale także tenisa na wózkach. Prezydent gratulował sportowcom, którzy odnoszą w tej dziedzinie duże sukcesy, dając innym przykład jak można przełamywać własne bariery.

Ile miasto pozyskało środków zewnętrznych?

Gospodarz miasta jest szczególnie dumny ze skuteczności miasta w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. – Miasto rozwija się dzięki inwestycjom, na które rocznie z budżetu miasta przeznaczamy około 130-140 mln zł – przedstawiał dane Nowakowski. – Od początku kadencji miasto Płock zdobyło dzięki swojej aktywności już ponad 140 mln zł – jeden roczny budżet inwestycyjny – dodawał.

Pojawiła się także kwestia bezrobocia w Płocku. W tym temacie prezydent zapewniał jedynie, że miasto stara się budować dobry klimat do inwestycji.

 

Obecny gospodarz zakończył prezentację słowami „dotrzymuję słowa”. Z jednej strony na myśl przychodzi, iż jest to sygnał rozpoczęcia kampanii wyborczej. Z drugiej strony trzeba jednak zwrócić uwagę, że tej prezydenturze od początku towarzyszy przemyślana strategia komunikacyjna. Prezydent od trzech lat na bieżąco informuje mieszkańców, czyli wyborców, korzystając z różnych narzędzi, o swoich działaniach, dbając przy tym o swój wizerunek.