To wszystko dzieje się naprawdę. Konsultacje, spotkania. Razem dla S10 na terenie powiatu płockiego

Temat budowy trasy S10 przebiegającej blisko Płocka, wracał od 10 lat jedynie przy okazji jakichkolwiek wyborów. I chyba nikt, lub prawie nikt nie wierzył, że coś się w tej kwestii zmieni, oprócz słów i zapowiedzi polityków. W 2024 roku realizacja inwestycji nabiera coraz bardziej realnych kształtów. No i zmierza w dobrym kierunku.

– Na przełomie kwietnia i maja odbędą się bardzo istotne konsultacje dotyczące kilku wariantów i możliwych przebiegów, ewentualnych korekt trasy S10 – mówił pod koniec marca 2024 r. na konferencji prasowej w Płocku Dariusz Klimczak, minister infrastruktury. Szef resortu zaprosił wówczas mieszkańców i samorządowców do wzięcia udziału w konsultacjach. – Abyśmy wybudowali drogę, która będzie odpowiadała potrzebom mieszkańców, samorządu terytorialnego oraz odpowiadała potrzebom przedsiębiorców czy rolników – mówił wówczas Klimczak.

Konsultacje ruszyły w maju. W powiecie płockim odbyło się kilka spotkań z mieszkańcami gmin, przez które przebiegają warianty tras. W środę, 12 czerwca, w Starostwie Powiatowym w Płocku odbyło się spotkanie dyrektora bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Sebastiana Borowiaka ze starostą płockim Sylwestrem Ziemkiewiczem oraz wójtami gmin: Brudzeń Duży (Michałem Twardym) Bielsk (Józefem Jerzym Rozkoszem) Radzanowo (Piotrem Jakubowskim) i dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych w Płocku Marcinem Błaszczykiem. Samorządowcy szefowi bydgoskiego oddziału GDDKiA przekazali uwagi oraz wnioski mieszkańców.

Nie da się nie podkreślić, że trasa S10 i jej budowa to dla Płocka i powiatu płockiego jedna z najważniejszych spraw. -Przybliżenie do nas drogi ekspresowej S10 nie tylko zapewni szybszy rozwój naszemu regionowi, ale i pozwoli zniwelować wykluczenie komunikacyjne, którego doświadczamy – podkreśla starosta płocki Sylwester Ziemkiewicz w swoim wpisie w mediach społecznościowych.

Bardzo ważna informacja dla mieszkańców zainteresowanych inwestycją. Na wniosek samorządowców i starosty płockiego, w przyszły czwartek, 20 czerwca, w sali konferencyjnej Zarządu Dróg Powiatowych w Płocku przy ul. Bielskiej 57 a – w godzinach 9.00 – 15.00 – na wszystkich zainteresowanych będzie czekał pracownik GDDKiA.

– Wszystko po to, by dokładnie wyjaśnić wszelkie kwestie związane z budową S10 w naszym powiecie – tłumaczy Ziemkiewicz. – Warto pamiętać, że do 26 czerwca GDDKiA prowadzi konsultacje dotyczące wariantów tej drogi. Warto i trzeba wziąć w nich udział – apeluje.

Przypomnijmy. Droga S10, która będzie miała długości ok. 410 km, połączy Szczecin przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń z aglomeracją warszawską. “Realizacja wszystkich brakujących odcinków zapisana jest w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Będzie to bezpośrednie połączenie regionów Pomorza Zachodniego, północy Wielkopolski, Kujawsko-Pomorskiego i Mazowsza. Dzięki tej drodze powstanie alternatywny szlak transportowy na północ od autostrady A2″ – czytamy na stronie GDDKiA.

Fot. Starostwo Powiatowe w Płocku.