Nie tylko Muzeum Mazowieckie (ze wszystkimi swoimi oddziałami), ale również Płocka Galeria Sztuki, katedra, a nawet Wodociągi Płockie i Ciuchcia Tumska włączają się w organizację tegorocznej Nocy Muzeów, która rozpocznie się o 18 i potrwa do północy.
Ciuchcia Tumska ma w planach trzy kursy, które rozpoczną się o 18.30, 20 i 21. Początkowy i zarazem końcowy przystanek znajduje się na parkingu przy ulicy Warszawskiej, niedaleko ogrodu zoologicznego. Ciuchcia przejeżdża trasą, na której znajdują się ulica Warszawska, Plac Dąbrowskiego, Kościuszki, Plac Narutowicza, Teatralna, Małachowskiego, Stary Rynek, Grodzka (przystanek), Plac Narutowicza, Mostowa, Rybaki (przystanek przy molo), Sobótka (przystanek), Kazimierza Wielkiego, Stary Rynek (przystanek przy Domu Darmstadt), Małachowskiego, Teatralna, Plac Narutowicza, Kościuszki, Warszawska. Przejażdżka Ciuchcią Tumską kosztuje 6 złotych.
Po trwającej wiele lat renowacji Wodociągi Płockie zaprezentują po raz pierwszy swój niezwykle cenny zabytek. Wieża Ciśnień jest jedynym w naszym mieście elementem dawnego systemu wodociągowego. W trakcie Nocy Muzeów będzie można zapoznać się z historią tej niezwykłej budowli, z fotograficzną dokumentacją prac rekonstrukcyjnych. Dla spragnionych przygotowany będzie łyk czystej płockiej wody. Przewidziane są również niespodzianki.
Kto pokona 152 schody, będzie miał okazję podziwiać z punktu widokowego Pod Kopułą fantastyczną panoramę miasta i jego najbliższej okolicy. Na tarasie zobaczyć będzie można nową fontannę. Nie ma ona jeszcze swej nazwy, więc osoba, która wymyśli najbardziej trafne i efektowne miano, może liczyć na nagrodę ufundowaną przez Wodociągi Płockie.
Największą „atrakcją” przygotowaną przez Książnicę Płocką będzie możliwość oddania bez kary przetrzymywanych zbyt długo książek. Chętni do zwiedzania będą mieli niepowtarzalną okazję wędrowania ciemnymi zakamarkami i krętymi schodami po liczącym ponad sto lat gmachu książnicy. Sprawdzą, kto gnieździ się na wieży i czy na strychu żyją Elfy. Na śmiałków, którym uda się dotrzeć do dyrektorskiego gabinetu, czekać będzie specjalna nagroda – aromatyczna, gorąca czekolada. Jaka jest najlepsza recepta na czytanie – dowiedzieć się będzie można w Klinice Czytelnika, z której można tajnym przejściem dotrzeć na dziedziniec. Książnica Płocka zapewnia seniorom bezpieczny powrót do domu.
O 20 swe podwoje otworzy katedra płocka. Jej proboszcz – ks. Stefan Cegłowski opowiadać będzie o tajemnicach związanych z Drzwiami Płockimi, o polichromii, nagrobkach i katedralnych ołtarzach. A przede wszystkim o przebudowie katedry.
O każdej pełnej godzinie odbywać się będzie mini-koncert poświęcony Świętemu Janowi Pawłowi II. Usłyszeć będzie można zespół Bemolla kierowany przez Marię i Bogdana Marciniaków, z akompaniamentem skrzypiec i wiolonczeli.
Muzeum Diecezjalne zaprasza na swoje stałe i czasowe wystawy w gmachu tzw. Starego Muzeum oraz w Opactwie Pobenedyktyńskim. W planach są również ikonopiskarskie warsztaty, które poprowadzi Katarzyna Kobuszewska. Swoją premierę będzie miała Rodzinna Karta Wstępu, która upoważnia do dwóch bezpłatnych wizyt w muzeum do końca 2014 roku dla rodziny z dziećmi.
Reżyserowany przez Zbigniewa Lesienia spektakl „Wydmuszka” obejrzeć będzie można w Teatrze Dramatycznym. Po przedstawieniu, w którym występują Hanna Zientara i Katarzyna Anzorge, teatr zaprasza chętnych na nocne zwiedzanie garderoby, kulisów, pracowni rzemieślników teatralnych, magazynów kostiumów i rekwizytów.
Spotkanie z prezydentem Andrzejem Nowakowskim w jego gabinecie, zwiedzanie Sali Sejmowej i Sali Tradycji – to główne atrakcje Nocy Muzeów w Ratuszu, który zwiedzać będzie można w towarzystwie przewodnika. Dla każdego przygotowana została miła niespodzianka.
Wiele działo się będzie również na Starym Rynku.
Kto nie boi się ciemności, może wybrać się na spacer (z przewodnikiem) po zakamarkach i uliczkach płockiej starówki. Zbiórka z latarkami o 21 przy fontannie. Komenda Hufca ZHP Płock im. Obrońców Płocka 1920 roku oraz Instruktorski Krąg Myśli Braterskiej zapraszają na wystawę „Służba i przygoda. 100 lat harcerstwa na Tumskim Wzgórzu”. A Stowarzyszenie Klub Sportowy Grot przygotowuje pokaz broni palnej od jej początków aż do czasów nam współczesnych. Wśród eksponatów znajdzie się broń skałkowa, kapiszonowa, a także karabiny i pistolety używane w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej.
Muzeum Mazowieckie w swojej głównej siedzibie przy ulicy Tumskiej pokazywać będzie stałe ekspozycje – secesję, art deco oraz X wieków Płocka oraz czasową wystawę „Fałszerstwa znaków pieniężnych od średniowiecza do współczesności”. Na muzealnym patio od 19 do 23 oglądać będzie można archiwalne filmy z Mirą Zimińską-Sygietyńską pt.: „Każdemu wolno kochać” (1933), „Manewry miłosne” (1935), „Papa się żeni” (1936).
W Galerii Kino przy Tumskiej 5 A obejrzeć będzie można czasową ekspozycję „Płock portret miasta II”. Spichlerz przy Kazimierza Wielkiego 11 B zaprasza na „Wielkanoc w kontekście zbawienia”. W Muzeum Żydów Mazowieckich na każdego, kto zechce obejrzeć „Dzieci Eretz Israel”, czeka doskonała kawa po żydowsku.
W Płockiej Galerii Sztuki dostępna dla zwiedzających będzie wystawa „Rysunki, gwasze, plakaty” Jana Młodożeńca oraz „Kon-figuracje 2” czyli prezentacja dokonań polskich artystów ekspresyjnego figuratywizmu.
To jednak nie wszystkie atrakcje czekające na tych, którzy podczas Nocy Muzeów zechcą pojawić się w PGS. Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „Uhuru Culture” przygotowało warsztaty ekowikliny. Od 20 do 22 trwał będzie set DJ’ski B2B. Alternatywną i elektroniczną muzykę zaprezentują Krzesimir, Delaplaya i Erdal Mauff. Ich występowi towarzyszyły będą niezwykle efektowne wizualizacje.
Galeria przygotowuje też kiermasz swoich wydawnictw (do nabycia w cenach promocyjnych) oraz punkty multimedialne, w których będzie można poznać kierunki sztuki współczesnej i sylwetki artystów. Każdy zwiedzający otrzyma bilet, dzięki któremu będzie mógł bezpłatnie uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych przez PGS do końca 2014 roku.