Tłumy wiernych wyruszyły spod Katedry w procesji Bożego Ciała [FOTO]

W całej Polsce odbyły się uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie nazywane Bożym Ciałem. Święto przypada równo 60 dni po świętach Wielkiejnocy, ma charakter dziękczynny i radosny.  

Obchody święta wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po drogach i ulicach parafii. Wierni idący w procesji zatrzymują się kolejno przy czterech ołtarzach, gdzie odczytywane są fragmenty czterech Ewangelii, związane tematycznie z Eucharystią.

Płockimi ulicami przeszło siedem procesji Bożego Ciała. Ta główna – tradycyjnie – wyruszyła z Katedry. Wierni przeszli ulicami: Plac Narutowicza, Kościuszki, Plac Obrońców Warszawy, Kolegialna, Kwiatka i Nowowiejskiego. Aby zakończyć przy kościele św. Jana Chrzciciela. Fragmenty Ewangelii odczytywano na terenie parafii: św. Maksymiliana Kolbego („Górki”), katedralnej, farnej i św. Jana Chrzciciela.

Wyjście procesji poprzedziła msza św. w katedrze. Przewodniczył jej metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, a koncelebrowali ją biskup Piotr Libera, biskup Roman Marcinkowski i  biskup Mirosław Milewski. Krótkie kazanie wygłosił ks. kan. Roman Bagiński. Na zakończenie procesji, przy kościele św. Jana Chrzciciela, homilię wygłosił abp Mieczysław Mokrzycki.

Warto dodać, że w Polsce po raz pierwszy uroczystość Bożego Ciała wprowadził biskup Nankier w 1320 roku w diecezji krakowskiej. Równo sto lat po tym wydarzeniu na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną. Dziś uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa gromadzą tłumy wiernych.

Fot. Jacek Zoltar Łukaszewski oraz DR.