W oczekiwaniu na wizytę do lekarza lub na zabieg złorzeczymy na polską służbę zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia. Niestety, chorzy mają rację. Chyba, że posiadają pieniądze, wówczas oczekiwanie znacznie się skraca. Z ciężkim sercem trzeba przyznać, że płocczanie w porównaniu z mieszkańcami innych miast, w wielu przypadkach, mają dużo większe problemy z wizytami u specjalistów czy planowymi zabiegami. Na nieciekawą sytuację płocczan zwrócił uwagę przewodniczący Rady Miasta Płocka, Artur Jaroszewski.
Miejskiego radnego zainteresował zabieg usunięcia zaćmy. W tej też sprawie napisał interpelację, w której powołuje się na dane ze strony Świat Przychodni, która zbiera dane z 25467 placówek medycznych, oferujących 173 typy świadczeń. „Nie czekaj bez sensu! Znajdź placówkę NFZ z najkrótszą kolejką” – czytamy po wejściu na stronę.
Tam też Artur Jaroszewski znalazł dane dotyczące operacji usunięcia zaćmy, na którą w Płocku trzeba czekać… 822 dni. Jedyną placówką, która w Płocku wykonuje zabieg na NFZ jest Wojewódzki Szpital Zespolony im. Marcina Kacprzaka. Radny podkreśla, że „mieszkańcy Płocka skierowani na operację zaćmy zwracają uwagę, że na operację w ramach Narodowy Fundusz Zdrowia w Płocku czeka się zdecydowanie dłużej niż w większości miast w Polsce”. Udowadnia swoją tezę w załączniku, w którym wskazuje inne miasta np. Kalisz, gdzie zabieg wykonywany jest w czterech placówkach, a najdłuższy termin to 63 dni, następnie Ciechanów – 31 dni, Otwock – 231 dni czy Radom gdzie operację można wykonać w dwóch placówkach, w jednej czas oczekiwania to 594 dni, a w drugiej 82 dni. (stan na 31 stycznia 2022r.)
Przewodniczący Rady Miasta Płocka dopytuje w swoim piśmie m. in., czy instytucje odpowiedzialne za zdrowie w Polsce oraz na Mazowszu mają wiedzę, dlaczego mieszkańcy Płocka zdecydowanie dłużej oczekują na bezpłatną operację zaćmy w swoim mieście, w porównaniu z mieszkańcami innych miast? Czy wiedzę w tym obszarze w zakresie nierówności w dostępie do usług medycznych gwarantowanych przez państwo mają parlamentarzyści z naszego okręgu wyborczego?
„Jeśli nie – proponuję zorganizować spotkanie w tym temacie, zaprosić wszystkich płockich parlamentarzystów i przedstawić rzeczywisty obraz publicznej służby zdrowia finansowanej ze środków NFZ” – proponuje płocki radny. Sugeruje również, aby wysłać oficjalne pismo do Ministra Zdrowia oraz Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w celu wyjaśnienia przyczyn tak nierównomiernego i krzywdzącego płocczan dostępu do usługi medycznej finansowanej ze środków publicznych za pośrednictwem NFZ.
„Od lat zabiegamy o utworzenie w Płocku ośrodka radioterapii. Najprawdopodobniej, po długich staraniach, pod koniec 2023 zacznie on funkcjonować. Jest jednak więcej usług publicznej służby zdrowia, finansowanych teoretycznie z budżetu centralnego i gwarantowanych przez NFZ, w dostępności do których występują nierówności. Być może wielu decydentów w instytucjach centralnych nie ma takiej wiedzy, dlatego musimy problem nagłaśniać” – uzasadnia interpelację przewodniczący.
Na stronie Świat Przychodni sprawdziliśmy dostępność lekarzy specjalistów w Płocku, kierując się ich „popularnością”. W większości jest to stan na 22 lutego 2022 roku.
Kardiolog. W Płocku są 2 placówki udzielające na NFZ świadczenia kardiolog. Średni czas oczekiwania to 573 dni. Najkrócej czeka się 429 dni, a u świadczeniodawcy z najdłuższą kolejką najbliższy wolny termin jest za 717 dni. W województwie mazowieckim jest jeszcze 165 ośrodków, w których w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest kardiolog. Kolejka w nich wynosi średnio 189 dni.
Chirurg. Na dzień 16 lutego 2022 r. w Płocku jest 8 placówek udzielających na NFZ świadczenia chirurg. Średni czas oczekiwania to 44 dni. Najkrócej czeka się 0 dni, a u świadczeniodawcy z najdłuższą kolejką najbliższy wolny termin jest za 198 dni. W województwie mazowieckim jest jeszcze 168 ośrodków, w których w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest chirurg. Kolejka w nich wynosi średnio 49 dni.
Okulista. W Płocku jest 10 placówek udzielających na NFZ świadczenia okulista. Średni czas oczekiwania to 219 dni. Najkrócej czeka się 0 dni, a u świadczeniodawcy z najdłuższą kolejką najbliższy wolny termin jest za 412 dni. W województwie mazowieckim jest jeszcze 201 ośrodków, w których w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest okulista. Kolejka w nich wynosi średnio 166 dni.
Ortopeda. W Płocku jest 5 placówek udzielających na NFZ świadczenia ortopeda. Średni czas oczekiwania to 340 dni. Najkrócej czeka się 51 dni, a u świadczeniodawcy z najdłuższą kolejką najbliższy wolny termin jest za 707 dni. W województwie mazowieckim jest jeszcze 100 ośrodków, w których w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest ortopeda. Kolejka w nich wynosi średnio 113 dni.
Rehabilitacja. Na dzień 18 lutego 2022 r. w Płocku jest 13 placówek udzielających na NFZ świadczenia rehabilitacja. Średni czas oczekiwania to 157 dni. Najkrócej czeka się 34 dni, a u świadczeniodawcy z najdłuższą kolejką najbliższy wolny termin jest za 426 dni. W województwie mazowieckim jest jeszcze 379 ośrodków, w których w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest rehabilitacja. Kolejka w nich wynosi średnio 108 dni.
Onkolog. W Płocku są 2 placówki udzielające na NFZ świadczenia onkolog. Średni czas oczekiwania to 80 dni. Najkrócej czeka się 44 dni, a u świadczeniodawcy z najdłuższą kolejką najbliższy wolny termin jest za 116 dni. W województwie mazowieckim jest jeszcze 71 ośrodków, w których w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest onkolog. Kolejka w nich wynosi średnio 30 dni.
Laryngolog. W Płocku jest 9 placówek udzielających na NFZ świadczenia laryngolog. Średni czas oczekiwania to 53 dni. Najkrócej czeka się 3 dni, a u świadczeniodawcy z najdłuższą kolejką najbliższy wolny termin jest za 156 dni. W województwie mazowieckim jest jeszcze 198 ośrodków, w których w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest laryngolog. Kolejka w nich wynosi średnio 76 dni.
Neurolog. W Płocku jest 10 placówek udzielających na NFZ świadczenia neurolog. Średni czas oczekiwania to 153 dni. Najkrócej czeka się 75 dni, a u świadczeniodawcy z najdłuższą kolejką najbliższy wolny termin jest za 228 dni. W województwie mazowieckim są jeszcze 193 ośrodki, w których w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest neurolog. Kolejka w nich wynosi średnio 151 dni.
Zabiegi
Na dzień 21 lutego 2022 r w Płocku są 3 placówki udzielające na NFZ świadczenia artroskopia kolana. Średni czas oczekiwania to 102 dni. Najkrócej czeka się 5 dni, a u świadczeniodawcy z najdłuższą kolejką najbliższy wolny termin jest za 188 dni. W województwie mazowieckim są jeszcze 44 ośrodki, w których w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest artroskopia kolana. Kolejka w nich wynosi średnio 272 dni.
W Płocku jest 1 placówka udzielająca na NFZ świadczenia koronarografia. Czas oczekiwania to 185 dni. W województwie mazowieckim są jeszcze 22 ośrodki, w których w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest koronarografia. Kolejka w nich wynosi średnio 77 dni.
W Płocku są 3 placówki udzielające na NFZ świadczenia operacje przepukliny pachwinowej. Średni czas oczekiwania to 121 dni. Najkrócej czeka się 0 dni, a u świadczeniodawcy z najdłuższą kolejką najbliższy wolny termin jest za 364 dni. W województwie mazowieckim jest jeszcze 71 ośrodków, w których w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest operacje przepukliny pachwinowej. Kolejka w nich wynosi średnio 102 dni.
Na dzień 20 lutego 2022 w Płocku jest 1 placówka udzielająca na NFZ świadczenia usunięcie migdałków podniebiennych. Średni czas oczekiwania na zabieg to 576 dni. W województwie mazowieckim jest jeszcze 25 ośrodków, w których w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest usunięcie migdałków podniebiennych. Kolejka w nich wynosi średnio 475 dni.
W Płocku są 3 placówki udzielające na NFZ świadczenia operacje usunięcia żylaków. Średni czas oczekiwania to 87 dni. Najkrócej czeka się 0 dni, a u świadczeniodawcy z najdłuższą kolejką najbliższy wolny termin jest za 207 dni. W województwie mazowieckim są jeszcze 42 ośrodki, w których w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest operacje usunięcia żylaków. Kolejka w nich wynosi średnio 196 dni.
Źródło danych: Świat Przychodni.
Fot. Pixaby.