W tym roku w festiwalu folklorystycznym Vistula Folk Festival wezmą udział zespoły z takich krajów, jak Indonezja, Hiszpania, Ukraina, Turcja, Słowacja i Polska. Piąta edycja festiwalu odbędzie się w dniach 23-28 sierpnia. Koncerty tradycyjnie odbywać się będą na płockiej starówce, w Parku Północnym oraz w amfiteatrze.
W piątek, 26 sierpnia, na Starym Rynku zagra kapela Tęgie Chłopy. Kapela kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.
Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją – Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” czyli trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił”, jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej: trąbki, klarnetu i tuby.
Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa (2013, 2014). Większość z nich współtworzy wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej. Starają się dotrzeć do najstarszego repertuaru Kielecczyzny, członkowie kapeli przejechali wspólnie setki kilometrów w poszukiwaniu muzykantów i śpiewaczek tego regionu. Wspólnie spędzają czas na nauce miejscowych melodii, goszcząc zwykle u klarnecisty Stanisława Witkowskiego, a także u śpiewaczek z Sędka i okolic: Marii Kowalik i Marii Gałki.
W skład kapeli wchodzą: Maniucha Bikont – tuba, śpiew, Maciej Filipczuk – skrzypce, Ewa Grochowska – skrzypce, śpiew, Mateusz Kowalski – akordeon, Michał Maziarz – skrzypce, Dorota Murzynowska – baraban, Szczepan Pospieszalski – trąbka, Marcin Żytomirski – skrzypce, Michał Żak – klarnet, Stanisław Witkowski – klarnet, saksofon altowy
gościnnie -Władysław Bąk – akordeon, śpiew.
Organizatorem festiwalu jest Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki. Wstęp na koncert kapeli jest bezpłatny.
Fot. Materiały prasowe organizatora.