Tabor KM coraz nowocześniejszy. Umowa na zakup kolejnych nowych autobusów podpisana

– Kupujemy siedem nowych, krótkich autobusów. Dzięki swoim rozmiarom będą mogły kursować po ulicach osiedlowych -zapowiedział na środowej konferencji prasowej prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Konferencję zakończyło podpisanie umowy na zakup pojazdów marki Karsan. Podpisał ją zarząd Komunikacji Miejskiej (prezes KM Marcin Uchwał i wiceprezes Aleksandra Sieczkowska – Pachelska) z prezesem spółki MMI, która jest dealerem tej marki. Koszt tego zakupu to ponad 5,4 mln zł.

Autobusy dostarczone będą do Płocka na początku wakacji. Wkrótce potem wyjadą na ulice miasta. – KM zdecydowała się wybrać model Atak, czyli pojazd klasy midi o długości nieco ponad 8 metrów. Celowo, aby można było uruchomić linie na osiedlach, gdzie ze względu na szerokość jezdni standardowy autobus się nie mieści lub mieści się z trudem, jak np. na ul. Rembielińskiego, czy ul. Kościuszki – wyjaśnia Hubert Woźniak, z biura prasowego ratusza. – Postulat uruchomienia takich połączeń zrodził się w trakcie przeprowadzonej w ubiegłym roku wśród pasażerów KM ankiety – dodaje.

Busy tego modelu są stosunkowo krótkie, to jednak są one dość pojemne. Może nim podróżować 58 pasażerów. Zamówione przez KM pojazdy wyposażone będą w silniki Diesla spełniające najsurowsze normy Euro 6, będą miały automatyczną skrzynię biegów, klimatyzację, monitoring, gniazda USB, monitor wyświetlający informacje dla pasażerów oraz – to nowość w Płocku – tzw. koraliki. – Będzie to specjalny wyświetlacz pokazujący, do którego przystanku autobus się zbliża i jaki fragment trasy już pokonał – wyjaśnia Hubert Woźniak.

To jednak nie koniec. W tym roku tabor komunikacji miejskiej zasili jeszcze osiem kolejnych autobusów. Będą to cztery 12-metrowe pojazdy hybrydowe, dwa nowoczesne Diesle – także 12-metrowe, oraz dwa przegubowce z silnikiem z zapłonem samoczynnym. Łącznie KM odbierze 15 nowych autobusów. Jej flota powiększy się w ten sposób do 117 pojazdów, których średni wiek niewiele będzie przekraczać osiem lat.

Fot. UMP.